Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ciekawe rozwiązania do ogrodu

Tekst: Aldona Zakrzewska

Kamień z betonu, szkło z akrylu, sztachety z plastiku... Coraz częściej stosujemy je w ogrodach. I - choć mamy do czynienia z imitacją - wcale nie czujemy się oszukani.

21.05.2008 LONDYN CHELSEA FLOWER 2008 WYSTAWA OGRODOW DLA CZASOPISMA OGRODY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Nowoczesna 'szklana' fontanna z akrylu
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Układając ścieżki, wznosząc altany, mostki i inne elementy małej ogrodowej architektury, najchętniej stosujemy naturalne materiały: kamień, drewno czy żwir. I nic dziwnego. Posadzka z granitowej kostki czy z modrzewiowych desek łatwo wtapia się w zieleń, tworzy klimat, ładnie się starzeje. Ale szkło jest kruche, kamień drogi, drewno wymaga nieustannej konserwacji. Może dlatego projektanci tak chętnie sięgają po ich coraz doskonalsze imitacje. Są trwałe, często tańsze, a przy tym efektowne. W dodatku nowoczesne technologie obróbki pozwalają uzyskać niesłychane bogactwo kształtów, odcieni i faktur.

Kamień z betonu

Szczególnie bogaty jest wybór elementów do budowy nawierzchni udających naturalny kamień. Ciekawy efekt uzyskamy, stosując postarzane betonowe kostki i płyty - o nierównych, jakby obtłuczonych krawędziach - lub bloczki wyglądające jak łupany kamień. Niektóre płytki są pokryte naturalnym grysem kamiennym (od marmuru po granit), dzięki czemu wyglądają naturalnie i nie robią się śliskie po deszczu. Można się również zdecydować na różnej wielkości płyty udające prawdziwy piaskowiec, trawertyn, sjenit czy granit. Nie mniejszym powodzeniem cieszą się "klinkierowe" płytki doskonale imitujące oryginał.

Wiele ogrodowych kaskad, rzeźb, fontann, źródełek, ścianek wspinaczkowych i innych detali wykonanych jest z tzw. syntetycznego kamienia (czyli konglomeratu naturalnego kamienia oraz tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym). Materiał ten jest lekki i trwały, a przy tym bardzo odporny na obciążenia, niszczycielskie działanie wilgoci i promieni UV.

Producenci potrafią też wyczarować z betonu imitacje starego, spalonego słońcem drewna czy podkładów kolejowych, wiernie odwzorowując oryginał nie tylko barwą, lecz również pęknięciami, śladami po gwoździach itp. Podkłady można wykorzystywać w ogrodzie na wiele sposobów: układać z nich ścieżki, tworzyć obwódki rabat, obrzeża trawnika czy oczka wodnego. Ciekawe efekty osiągniemy również, układając je w pewnych odstępach na ścieżce, a przestrzeń między nimi wysypując żwirem lub obsiewając trawą. Betonowe podkłady ułożone w pionie będą świetnym obrzeżem ścieżki albo palisadką umacniającą skarpę.

Dużym powodzeniem cieszy się również betonowy "parkiet" i inne "drewniane" elementy doskonałe na ogrodowe posadzki, np. w formie kwadratowych modułów, trapezów oraz klinów ułatwiających formowanie łuków.

Deski z plastiku

Również producenci wyrobów z tworzyw sztucznych pomyśleli o zwolennikach naturalnego efektu. Plastik coraz częściej doskonale naśladuje drewno, żeliwo, ratan, a nawet beton czy kamień. Jest przy tym estetyczny i lekki jak piórko.

Prawdziwym hitem ostatnich lat są meble i donice z tworzyw syntetycznych (np. z włókna hularo lub technoratanu) imitujących wiklinowe czy ratanowe sploty. Materiał ten jest lekki i ciepły w dotyku, a zarazem trwały. Wykonane z niego sprzęty można zostawić na zimę na dworze. Nie wymagają one przy tym konserwacji; gdy się zabrudzą, wystarczy je od czasu do czasu umyć wodą z dodatkiem mydła czy innych środków czyszczących.

Równie dużą popularnością cieszą się od kilku sezonów kompozytowe deski wykonane z włókien drzewnych, polietylenu, chemicznych dodatków i substancji wiążących. Niestraszna im wilgoć, zmiany temperatury i korozja, nie gniją ani nie pękają. Są łatwe w montażu i konserwacji, nie wymagają impregnacji i są bezpieczne dla środowiska (podlegają recyklingowi w 100%). Nadają się świetnie do wykładania ogrodowych posadzek, zwłaszcza tarasów. Te ryflowane (żłobione) nie są śliskie nawet po deszczu. Z desek z konglomeratu można też wznosić ogrodowe płoty. Oprócz klasycznych sztachet dostępne są również podobne do kutych, gięte w wymyślne wzory, doskonałe do budowy zdobnych balustrad, płotków i furtek.

Szkło z akrylu

Podziwiając piękne ogrody, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że "szklane" zadaszenia tarasów i wypełnienia balustrad, przezroczyste ściany altan i ogrodowych ekranów, efektownie połyskujące w słońcu kule czy inne detale wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego - z akrylu lub z poliwęglanu. Materiały te nie tłuką się, odznaczają się dużą odpornością na obciążenia i działanie promieni UV. W dodatku nie kruszą się i nie starzeją, nawet gdy stoją na deszczu czy mrozie - i to przez wiele lat! A przy tym dobrze przepuszczają światło, są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości - wystarczy je przetrzeć szmatką. Tego rodzaju elementy najbardziej pasują do ogrodów utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Dodatkową zaletą "szklanych" tafli jest możliwość nadawania im w trakcie obróbki dowolnych kształtów. A wykonane z nich ściany altan czy tarasów izolują przed zimnem i hałasem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ciekawe rozwiązania do ogrodu