Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jeziorko w jeden dzień

Piotr Syga

Każdy, kto marzy o wodzie w ogrodzie może teraz szybko i tanio spełnić swoje marzenia - wystarczy zamontować niewielkie i funkcjonalne jeziorko z plastiku.

Gotowe formy jeziorek z tworzyw sztucznych obecne od kilku lat w polskich sklepach ogrodniczych cieszą się coraz większym powodzeniem. Ogromną zaletą "wyprasek", bo i tak nazywa się te formy, jest prosty i szybki montaż (unikamy np. pracochłonnego zgrzewania folii) oraz możliwość ich ulokowania nawet w bardzo małym ogrodzie. Umiejętnie obsadzone roślinami wyglądają jak naturalny staw.

Formy mniejsze i tańsze produkowane są z utwardzonego polietylenu. Większe, które wymagają dużej wytrzymałości wykonane są z poliestrów wzmocnionych włóknami szklanymi (czyli laminatów) - materiału mocniejszego i bardziej odpornego na promieniowanie UV. Gotowe jeziorka są dobrze przemyślanymi konstrukcjami. W zależności od wielkości mają półki na kosze dla roślin wodnych i szeroki brzeg do zaaranżowania strefy bagiennej. Ostatnio pojawiły się też na rynku jednoczęściowe formy ze zintegrowanym zbiornikiem, w którym można urządzić filtr roślinny.

Odpowiednie miejsce

Wybierając w ogrodzie miejsce dla przyszłego jeziorka kierujemy się przede wszystkim względami kompozycyjnymi. Pamiętajmy jednak o zasadach usytuowania plastikowej konstrukcji.

1. Bardzo istotne jest nasłonecznienie oczka wodnego. Woda w pełnym słońcu zbyt mocno i szybko się nagrzewa, natomiast w miejscach ocienionych większość roślin wodnych źle się czuje, np. grzybienie prawie wcale nie rozwijają kwiatów. Idealne miejsce na umieszczenie oczka to takie, które do godziny 11.00 oświetlałoby pełne słońce, a pomiędzy 11.00-15.00 znajdowałaby się w półcieniu i cieniu.

2. Wybierzmy miejsce oddalone od dużych drzew - ich korzenie mogą uszkodzić formę, a spadające liście będą zanieczyszczały wodę (można tego uniknąć, rozpościerając nad lustrem wody specjalną siatkę).

3. Nie instalujmy plastikowego jeziorka w nieckach i zagłębieniach terenu, tam gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Zimą, gdy gleba zamarza, jeziorko mogłoby zostać wypchnięte z ziemi, zwłaszcza wtedy, gdy jest puste.

4. Lokalizacja zbiornika na skarpach wymaga dodatkowych zabezpieczeń, np. muru oporowego lub odsadzki, ponieważ napierająca z góry ziemia mogłaby uszkodzić nieckę. W takich warunkach trzeba bardzo dokładnie wypoziomować krawędzie jeziorka.

Instalacja - rysunki

1. W wybranym miejscu ustawiamy "wypraskę" i zaznaczamy palikami zarys jej górnej krawędzi. Zdejmujemy darń i robimy wykop nieco większy od wymiarów zbiornika (obrys na ziemi poszerzamy o około 30 cm i pogłębiamy o 10 cm). Darń warto przechować w cieniu - przyda się do uzupełniania trawnika lub wykładania brzegu jeziorka.

2. Dno wyrównujemy i ubijamy, a następnie umieszczamy na nim 10 cm warstwę piasku (bez kamieni). Do wykopu opuszczamy wypraskę, zachowując równe odległości od jego ścian.

3. Do zbiornika nalewamy wody (do około 1/3 głębokości) a następnie poziomujemy go za pomocą łaty i poziomnicy. Stopniowo uzupełniamy wykop piaskiem - tylko do poziomu wody. Wsypany materiał ubijamy lub zagęszczamy go polewając piasek wodą z ogrodowego węża.

4. Jeziorko wypełniamy wodą, a przestrzeń wykopu piaskiem - trzeba to robić warstwami co 30 cm. Zagęszczając piasek wodą róbmy to ostrożnie nie dopuszczając, by poziom wody gromadzącej się w wykopie był wyższy niż w zbiorniku. W przeciwnym razie wypraska mogłaby zostać wypchnięta i cała praca poszłaby na marne.

5. Wodę pozostawiamy w jeziorku do "odstania" na około 2 tygodnie. W tym czasie możemy aranżować obrzeże jeziorka. Ustawiamy na dnie lub półkach kosze z roślinami i instalujemy fontanny.

Piotr SYGA

architekt krajobrazu

    Więcej o:

Skomentuj:

Jeziorko w jeden dzień