Prąd na zewnątrz domu
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozprowadzić instalację elektryczną? Pamiętaj, że prąd będzie ci również potrzebny wokół domu - do oświetlenia, otwierania bramy, do kosiarki i kilku innych urządzeń.
Dobry plan to podstawa
Aby racjonalnie zaplanować roboty instalacyjne na zewnątrz domu, trzeba ustalić, do jakich urządzeń potrzebne będzie zasilanie. W tym celu należy wykonać kilka czynności.
- Sporządzić docelową listę planowanych urządzeń zewnętrznych - także tych, których zakup odkłada się na później. Warto też przynajmniej orientacyjnie określić, w których częściach ogrodu będą się znajdowały. Nawet, jeśli zostaną zamontowane dopiero w przyszłości, łatwiej będzie je podłączyć, jeśli instalacja zostanie przynajmniej częściowo przygotowana i wyprowadzona z odpowiedniej strony domu.
- Zaplanować zarys przyszłych utwardzonych nawierzchni (podjazdu, ścieżek) i wszystkie elementy, które mogłyby w przyszłości utrudniać prowadzenie instalacji. W takich miejscach warto zawczasu ułożyć przewody lub poprowadzić przepusty umożliwiające przeciągnięcie przewodów w późniejszym czasie.
- Omówić z elektrykiem podłączenie zewnętrznych odbiorników energii w tablicy rozdzielczej. Część urządzeń będzie wymagała doprowadzenia odrębnych obwodów z tablicy rozdzielczej, do innych wystarczy wyprowadzić kilka obwodów z gniazdkami na zewnątrz domu. Wszystkie te obwody trzeba zabezpieczyć w tablicy rozdzielczej - odpowiednio dobranymi wyłącznikami przeciwprzeciążeniowymi (nadmiarowo-prądowymi) i przynajmniej jednym wyłącznikiem przeciwporażeniowym (różnicowo-prądowym).
- Określić miejsca wyprowadzenia instalacji na zewnątrz:
- do gniazdek zewnętrznych, które będą potrzebne do podłączania sprzętu do pielęgnacji ogrodu i ewentualnie narzędzi do majsterkowania;
- do urządzeń, których położenie jest znane (na przykład do furtki i bramy wjazdowej). Trzeba do nich poprowadzić odpowiednie przewody bezpośrednio w gruncie lub w rurkach osłonowych. Prowadzi się je zwykle pod podjazdem i ścieżkami, przed ułożeniem nawierzchni;
- do urządzeń planowanych w przyszłości, których położenie nie jest jeszcze znane. Z myślą o nich można przygotować puszki instalacyjne umieszczone na zewnętrznych ścianach domu. Z puszek tych warto też poprowadzić rurki osłonowe umożliwiające wyprowadzenie przewodów do gruntu. Dzięki tak przygotowanej instalacji łatwo będzie w przyszłości doprowadzić przewody do odpowiednich miejsc.
w Powierzyć elektrykowi dobór oraz montaż wszystkich przewodów i elementów osprzętu.
Gniazdka elektryczne
Gniazdka do urządzeń ogrodowych takich jak kosiarka, piła, elektryczne nożyce do żywopłotu czy świąteczne oświetlenie drzewek powinny się znaleźć zarówno w części frontowej domu, jak i od strony ogrodu.
Warto je tak zabezpieczyć, by nikt obcy nie mógł z nich korzystać. Można je umieścić w zamykanym garażu - blisko drzwi lub okien. Wygodniej korzystać z gniazd umieszczonych na ścianie zewnętrznej lub w puszkach w ogrodzie, ale wtedy należy poprosić elektryka, by z domu można było w tych gniazdkach odłączać napięcie - albo wyłącznikiem w tablicy rozdzielczej (rozwiązanie mniej wygodne), albo włącznikiem umieszczonym w pomieszczeniu - na przykład w pobliżu drzwi tarasowych lub wejściowych.
Trzeba pamiętać, że gniazdka zewnętrzne są narażone na zanieczyszczenia oraz działanie deszczu i śniegu. Powinny więc mieć oprawę bryzgoszczelną (patrz poniżej: tabela "Wymagania stawiane ogrodowym instalacjom elektrycznym" ) i odporną na uderzenia.
Przewody elektryczne
Do niektórych urządzeń doprowadza się bezpośrednio przewody elektryczne - bez używania gniazdek. Tak zasila się automat do otwierania bramy wjazdowej i garażowej, oświetlenie furtki i wejścia do domu, lampy ogrodowe, pompę studzienną lub pompę w oczku wodnym czy sterowanie automatycznego podlewania.
- Do automatu otwierającego bramę wjazdową doprowadza się w gruncie kabel do miejsca, w którym będzie centrala sterująca - na przykład w słupku bramy. Od centrali w przyszłości będą rozprowadzone odpowiednie przewody do elementów systemu: napędu, fotokomórki, lampy sygnalizacyjnej itp. Napędy mogą być zasilane napięciem 230 lub 24 V. Do tych niskonapięciowych potrzebny jest transformator obniżający napięcie z 230 do 24 V; montuje się go zwykle w centrali sterującej. Choć bramę najczęściej otwiera się pilotem, warto tak wykonać instalację, aby można ją było otwierać również z domu - wyłącznikiem dzwonkowym.
- Do oświetlenia furtki prowadzi się kabel w gruncie. Lampy mogą być włączane czujnikiem ruchu, wyłącznikiem zmierzchowym, czasowym lub kontaktronem, który włącza światło po naciśnięciu dzwonka lub otworzeniu furtki.
- Do lamp ogrodowych warto tak poprowadzić obwody oświetleniowe, aby można było wydzielić kilka grup lamp i każdą z nich włączać niezależnie od pozostałych. Umożliwi to tworzenie ciekawych efektów świetlnych.
- Do domofonu lub wideodomofonu można poprowadzić odmienne przewody, bo do domofonu wystarczą tańsze i mniej odporne na zakłócenia niż do wideodomofonu. Jeśli jednak na etapie układania instalacji elektrycznych nie wiadomo jeszcze, czy przy furtce będzie domofon, czy wideodomofon, lepiej doprowadzić przewody uniwersalne - odpowiednie do obu tych urządzeń. Będą to: przewód koncentryczny (odporny na zakłócenia podczas przesyłania wizji) oraz przewód wielożyłowy do zasilania zamka elektromagnetycznego i do zasilania układu elektronicznego. Jeśli odległość furtki od domu jest duża - powyżej 50 m - lepiej poprowadzić odrębny przewód do zasilania zamka elektromagnetycznego i odrębny do zasilania układu elektronicznego. Wszystkie te przewody umieszcza się we wspólnej rurce osłonowej.
- Do zasilania sadzawki najlepiej doprowadzić przewód do małego pomieszczenia technicznego lub skrzynki, w których będzie znajdować się instalacja do zasilania pompy, filtra, ogrzewanego przerębla itp.
- Do pompy studziennej można w gruncie doprowadzić przewód zakończony gniazdkiem umieszczonym w pobliżu studni. Gniazdko takie musi mieć szczelną obudowę - minimum IP 44. Do zasilania pompy, która będzie w studni na stałe (na przykład głębinowej), lepiej wykonać połączenie stałe - przewodem poprowadzonym z domu i zakończonym hermetyczną mufką do podłączenia przewodu pompy.
- Do układu sterującego nawadnianiem automatycznym doprowadza się przewód do puszki umieszczonej na ścianie zewnętrznej lub wewnątrz domu.
- Więcej o:
Bezpieczna elektryczność
Instalacje elektryczne na zewnątrz domu. Rozprowadzenie instalacji
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?