Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Źródełko w ścianie

Tekst Lilianna Jampolska

Nie ma miejsca w ogrodzie na oczko wodne? To nic. Wodę można mieć w ogrodzie dzięki przyściennej fontannie.

ZRODELKO SCIENNE RZEZBA WAPIEN WODA JEZIORKO CYPERUS CIBORA ROSLINA WODNA ZDROJ FONTANNA MUR
Duże źródełko wolno stojące w obudowie z piaskowca.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Na taras, dziedziniec i do małego ogrodu doskonale nadaje się źródełko w ścianie. Warte jest polecenia również do dużego ogrodu, jeśli np. ze względu na bezpieczeństwo dzieci obawiamy się instalacji większego zbiornika. Taka dekoracja może być jedną z atrakcji ogrodu, jeśli wokół ciekawie zaaranżuje się przestrzeń. Płynąca stale woda podnosi wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu, co korzystnie wpłynie na nasz odpoczynek i rosnącą w pobliżu zieleń.

Źródełka i fontanny ścienne, choć bardzo różnią się wyglądem, działają na tej samej zasadzie - krążenia wody w zamkniętym obiegu. Pompa tłoczy wodę ze zbiornika do umieszczonego nad nim wylotu źródełka. Bardzo ważne jest to, by urządzenia techniczne - czyli pompa, kable, rury - były niewidoczne. Przewody instalacyjne najlepiej ukryć w ścianie, a pompę osłonić w zbiorniku kamieniami. Czasem, gdy gotowa fontanna ścienna ma mały zbiornik (misę), pompę trzeba umieścić w ustawionym za ścianą dodatkowym pojemniku.

O urodzie takiej wodnej ozdoby decyduje przede wszystkim rodzaj materiałów użytych do wykończenia ściany, zbiornika i wylotu wodotrysku. Udana kompozycja uzupełniona o dekoracyjne rośliny i oświetlenie może sprawić, że całość stanie się najładniejszym miejscem w ogrodzie.

Wykonanie

- Wybór miejsca. Źródełko można umieścić na ścianie budynku, w murku oporowym lub w murze specjalnie w tym celu wybudowanym w ogrodzie. Konstrukcja musi być bardzo stabilna, bo kamienny element fontanny może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Ważne jest również, by materiały do jej wykonania były odporne na mróz. Należy też pamiętać, że w murze trzeba będzie zrobić otwory do przeprowadzenia przewodów elektrycznych i rurki na wodę.

- Elementy obudowy źródełka. W sklepach ogrodniczych są gotowe płaskorzeźby do wykończenia wylotu wodotrysku i dopasowane do nich zbiorniki. Mogą to być elementy ceramiczne, kamienne (piaskowiec, granit) albo z konglomeratu cementowo-wapiennego lub metalu. Źródełko można też obudować elementami z targu staroci, np. starą misę czy balię zestawić z rzeźbą z brązu czy mosiądzu. Warte uwagi są też stare, nieużywane już sprzęty gospodarskie, np. drewniane lub kamienne poidła i koryta dla zwierząt - będą znakomicie pasować do ogrodu o wiejskim charakterze.

Wybierając zbiornik, należy zwrócić uwagę na jego głębokość, aby zmieściła się w nim mała pompa, a nad nią warstwa kamieni i żwiru do jej przysłonięcia.

- Doprowadzenie instalacji elektrycznej. Pompa wymuszająca obieg wody wymaga podłączenia do źródła prądu. Ponieważ długość przewodu takiej pompy wynosi zazwyczaj 5-8 m, to najlepiej, gdy w tej odległości od źródełka znajduje się gniazdo elektryczne. Powinno być hermetyczne i umieszczone w skrzynce chroniącej przed wilgocią. Instalacja elektryczna, do której podłącza się pompę, musi być koniecznie wyposażona w wyłącznik różnicowo-prądowy. Sam przewód elektryczny zasilający gniazdo należy umieścić w rurce izolacyjnej PVC i następnie zakopać w ziemi na głębokości 50 cm. Na tym samym etapie pracy warto zaplanować ewentualne dekoracyjne oświetlenia źródełka.

- Montaż obudowy wylotu źródełka. W ścianie wywiercamy dwa otwory - jeden na poziomie wylotu, drugi na poziomie zbiornika z wodą (1). Przez otwory przeprowadzamy rurkę, którą będzie płynęła woda. Jeżeli nie ma dostępu do muru z drugiej strony, rurkę prowadzimy w bruździe wykutej w ścianie, po czym wypełniamy bruzdę zaprawą.

Następnie mocujemy obudowę, stosując się do zaleceń producenta: na śruby, haki lub na zaprawę cementową. U podnóża ściany ustawiamy gotowy zbiornik - albo wykonujemy go sami, np. z betonu i elementów kamiennych. W razie potrzeby zbiornik wykładamy folią do oczek wodnych.

- Wybór pompy. Zbiorniki do źródełek są z reguły niewielkie, dlatego wystarczy zainstalować pompę małej mocy, do 40 W. Zbyt duża oznaczałaby nadmiernie duże ciśnienie, a wtedy woda rozpryskiwałaby się dookoła źródełka i trzeba by ją było często uzupełniać, by nie doszło do zatarcia się pompy.

Ważny jest jeszcze inny parametr pompy - wysokość Hmax, na jaką ma podnosić wodę. Trzeba ją dobrać z niewielkim zapasem, ponieważ pompa o Hmax = 100 cm w rzeczywistości podnosi wodę najwyżej do 70 cm. Ponadto zwróćmy uwagę, czy pompa jest wyposażona w zawór do regulacji przepływu wody. Jeżeli go nie ma, to będzie konieczne zamontowanie go na rurze, którą płynie woda.

- Montaż pompy i zamknięcie obiegu wody. Pompę ustawia się na dnie zbiornika - najlepiej pod odwróconą do góry dnem podziurawioną donicą plastikową. Taka osłona ograniczy dostęp do pompy większych zanieczyszczeń. Pompę trzeba postawić na małym podwyższeniu (np. na cegłach), aby uchronić ją przed zatkaniem mułem i osadami z dna zbiornika. Na osłonie z donicy opieramy plastikową lub stalową siatkę, na której układamy warstwę otoczaków i grubego żwiru. Dzięki kamieniom pompa nie będzie widoczna, a zbiornik zyska ładne wykończenie. Pompę łączymy z rurą prowadzącą do wylotu źródełka i podłączamy do gniazda elektrycznego.

Uwaga! Przed uruchomieniem pompy należy napełnić zbiornik wodą. Nawet krótkotrwała praca na sucho może spowodować zniszczenie pompy.

- Wykończenie. Mur, w którym jest zamontowane źródełko, warto obsadzić pnączami. Pięknie ozdobią go pnącza zimozielone (bluszcz) lub efektownie kwitnące (powojniki, wiciokrzewy, róże pnące). Obok źródełka można też ustawić donice z roślinami, które zimą trzyma się w pomieszczeniu, takie jak bieluń, oleander, bugenwilla. W cienistym zakątku sprawdzą się paprocie, funkie, tawułki i rodgersje.

Pompa poza zbiornikiem źródełka

W sprzedaży są gotowe źródełka ścienne, których misa jest za mała, by zmieściła się w niej pompa. Wtedy trzeba pompę zainstalować w innym miejscu - najlepiej za murem. Ustawiamy tam pojemnik na wodę, np. kanister, który od góry rozcinamy i wkładamy do niego pompę. Stamtąd woda jest tłoczona do wylotu źródełka i wraca przewodem odpływowym do pojemnika z pompą. Przed uruchomieniem pompy pamiętajmy o tym, że misa musi być napełniona wodą.

Konserwacja źródełka

W sezonie letnim należy systematycznie sprawdzać poziom wody w zbiorniku (co najmniej raz w miesiącu). Pompa musi być stale całkowicie zanurzona w wodzie. Trzeba też co pewien czas oczyszczać pompę z glonów, by nie zatkały filtra pompy. Oprócz ręcznego ich usuwania można w razie potrzeby zastosować środki chemiczne, dostępne w sklepach akwarystycznych.

Przed zimą pompę trzeba zdemontować, a zbiornik opróżnić. Pompę oczyszczamy z nalotu, a jeśli ma filtr - rozbieramy go i płuczemy pod bieżącą wodą.

Ile to kosztuje

Ozdobna obudowa wylotu źródełka (rzygacz): z kamienia: 190-970 ZŁ, z żeliwa: 40-100 ZŁ, z mosiądzu: 160-340 ZŁ.

Zestaw (płaskorzeźba połączona ze zbiornikiem: z kamienia: 900-1500 ZŁ, z żeliwa: 275-1800 ZŁ.

Zbiornik: plastikowy: 40-400 ZŁ, kamienny: 180-900 ZŁ.

Pompa do źródełka: 190-1000 ZŁ.

Hermetyczne gniazdo: 35-45 ZŁ.

Oświetlenie podwodne z transformatorem: 70-300 ZŁ.

    Więcej o:

Skomentuj:

Źródełko w ścianie