Grill. Jak rozpalić grilla ogrodowego?
Grill coraz częściej jest gwiazdą ogrodowych imprez i wieczorów. Można przy nim bowiem miło spędzić czas, a przy okazji przygotować kilka pysznych potraw. Czy wiecie jak go szybko i bezpiecznie rozpalić?
Jak rozpalić grilla ogrodowego?
Brykiet lub węgiel drzewny ułóż w stożek, użyj nie więcej niż 10-12 sztuk na początek. Brykiet będzie się palił 4 razy dłużej niż węgiel drzewny.
Jeśli masz możliwość zbierz suche gałązki i zrób małe ognisko. Jak dobrze się rozpali, ułóż wokół niego brykiet. Jeśli nie ma w pobliżu gałązek najłatwiej będzie użyć podpałki. Nie należy stosować podpałek na bazie ropy naftowej, gdyż przedostają się do jedzenie i są trujące.
Używając podpałki, najlepiej naturalnej, rozpal grill. Podpałkę obłóż węglem lub brykietem tak, by zapewnić dostęp tlenu. Nie przykrywaj grilla - zaczekaj, aż węgiel lub brykiet przepali się i pokryje popiołem, a w środku będzie się żarzył. Do żarzących się węgielków stopniowo dodawaj następne i także czekaj, aż się przepalą i pokryją popiołem. Żarzący się stożek węgli rozsuń, aby uzyskać płaską warstwę. Umieść ruszt. Ruszt posmaruj olejem. Na rozgrzanym ruszcie ułóż produkty do grillowania. Dokładaj brykietu mniej więcej co 30 min, by utrzymać temperaturę
Jaki wybrać grill
W sklepach można kupić wysokiej jakości wielofunkcyjne modele: stałe i przenośne, wykonane z różnych materiałów i o zróżnicowanych gabarytach. Wybierając pamiętajmy, że na jednego uczestnika ogrodowej biesiady powinna przypadać powierzchnia rusztu o wymiarach 20 - 25 cm. Na rynku dostępne są modele elektryczne, gazowe, opalane węglem drzewnym i brykietami. Nowoczesne grille to często prawdziwe plenerowe minikuchnie, wyposażone w duże paleniska i przydatne gadżety, na przykład wygodne półki i schowki na naczynia czy dodatkowe ruszty, na których układa się potrawy, by wolniej stygły. Wybór zależy od naszych gustów, potrzeb i oczywiście od zawartości portfela.
Grill przenośny najlepszy na wakacje
Najlżejsze i najtańsze są grille wykonane z emaliowanej blachy stalowej. Sprawdzają się świetnie zwłaszcza na tarasach i w bardzo małych ogrodach. Po posiłku można je przecież błyskawicznie złożyć i ukryć w garażu czy schowku, żeby nie zajmowały cennego miejsca. Znacznie trwalsze są grille żeliwne, ale ważą o wiele więcej i są nieco droższe. Mimo to cieszą się największym uznaniem - duży ciężar zapewnia bowiem dużą stabilność. A zresztą waga przestaje być problemem, jeśli wybierzemy łatwy do przesuwania z miejsca na miejsce model z kółkami. Żeliwne ruszty mają też inną cenną zaletę: bardzo równomiernie się nagrzewają i długo trzymają ciepło.
Grill węglowy czy elektryczny?
Żeby rozniecić ogień, niezbędna jest też podpałka: płynna lub stała. Pierwszą wystarczy polać węgiel, by się zapalił. Podpałkę stałą najpierw trzeba dobrze rozżarzyć, a potem obłożyć kilkoma kawałkami węgla drzewnego i chwilę odczekać, aż się zajmą ogniem. Dopiero wówczas uzupełniamy opał do potrzebnej ilości. Gdy jego rozżarzone kawałki pokryją się szarym nalotem tworzymy z nich równą warstwę na palenisku i kładziemy potrawy na ruszt. Nowością są też podpałki elektryczne, które nie zmieniają smaku potraw. Mogą też być używane do czyszczenia rusztu
Można się też zdecydować na grill elektryczny lub gazowy. Przyrządzone dzięki nim potrawy są równie smakowite, a przy tym urządzenia te nie dymią, umożliwiając grillowanie nawet na balkonie. Decydując się na nie trzeba też kupować (i dźwigać) wielkich toreb węgla.
Grillowe BHP
Niektóre konstrukcje są tak wydajne, że umożliwiają pieczenie całego drobiu bez konieczności obracania, podobnie jak w piekarnikach z termoobiegiem.
- Więcej o:
Idealny grill do ogrodu
Grille stacjonarne. Ogrodowe barbecue
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?