Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Woda w ogrodzie - Orientalny umiar

Aldona Zakrzewska

Szmer wody umila wypoczynek wśród kwiatów, nadaje ogrodowi niepowtarzalny urok. Można się nim delektować również na niedużych działkach

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA
W ogrodach gejsz i samurajów wskazany jest umiar. Zamiast stawu wystarczy więc taki wodny motyw
Fot. Radosław Wojnar
Ogrody gejsz i samurajów to prawdziwe krajobrazy w miniaturze, nawiązujące do japońskiego pejzażu. Ich istotą jest spokój, harmonia barw oraz kształtów. Wszystkie elementy są tam bardzo starannie dobrane - tak by nie zaburzyć równowagi wnętrza. Monochromatyczną zieloną przestrzeń japońskich ogródków ożywiają zwykle jedynie barwy nielicznych kwitnących krzewów. Miłym urozmaiceniem orientalnych kompozycji jest również błękit oczek wodnych, blask kaskad i kamienno-bambusowych stylowych źródełek. Zwłaszcza te ostatnie - bezpretensjonalne i naturalne - świetnie wpisują się w przestrzeń japońskiego pejzażu. To samo można powiedzieć o modnych ostatnio wodotryskach zwanych mokrymi kamieniami. Woda wypływająca z otworów wydrążonych w głazach podkreśla ich koloryt i ciekawą fakturę. Kamienne źródła ładnie komponują się z zielenią.Plusk nie powinien być jednak zbyt intensywny, by nie przeszkadzać ogrodnikowi w kontemplacji. Najlepiej, by strumyk wody był jak najmniejszy i wydawał jedynie subtelny szmer. Właśnie dlatego do konstrukcji bambusowych źródełek używa się przeważnie pomp o niewielkiej mocy.

Dobra rada. Orientalny styl wodnych detali w japońskim ogrodzie najlepiej podkreślić oprawą z miękkich zielonych poduch mchu oraz typowymi dla wschodnich klimatów roślinami, np. miniaturowymi azaliami, klonami palmowymi, sosnami, tawułami, bambusami, funkiami, kosaćcami syberyjskimi, liliowcami czy trawami ozdobnymi.Czytaj także:

Woda w ogrodzie - Modny minimalizm

Woda w ogrodzie w wersji mini - romantyczny plusk

    Więcej o:

Skomentuj:

Woda w ogrodzie - Orientalny umiar