Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wypoczynek w ogrodzie

Aldona Zakrzewska

Miejsce do wypoczynku zmieści się w każdym ogrodzie. Może to być taras przy domu, ogrodowy placyk, huśtawka czy odpowiednio zaaranżowany kawałek zieleni. Oto stylowe projekty miejsc do relaksu w ogrodzie.

O uroku tego ogrodowego zakątka decyduje oszczędna geometria kształtów wszystkich elementów, oryginalny dobór barw i plusk fontanny.
O uroku tego ogrodowego zakątka decyduje oszczędna geometria kształtów wszystkich elementów, oryginalny dobór barw i plusk fontanny.
Fot. Małgorzata Dyrska
Ogrodowy kącik do wypoczynku powinien być nie tylko malowniczy, wygodny i kameralny, ale też stylem pasujący do reszty zielonego salonu i do osobowości większości domowników. Wówczas w pogodne dni chętnie będziemy w nim spędzać każdą wolną chwilę.

Zanim jednak zdecydujemy, w jakim stylu go urządzimy, warto poznać różne ogrodowe trendy. A potem wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Można wypoczywać w otoczeniu nowoczesnym, naturalnym, romantycznym, egzotycznym, orientalnym

Dzięki bogatej ofercie sklepów łatwo stworzyć w ogrodzie wszystko, co tylko nam się zamarzy. Może tu pomóc profesjonalista, który zaprojektuje nie tylko nasz kącik do relaksu, ale i całe zielone wnętrze, biorąc pod uwagę zarówno nasze upodobania oraz talenty ogrodnicze, jak i możliwości czasowe czy zasobność portfela.

Niezależnie jednak od wyboru stylu, prawdziwą receptą na sukces jest umiar, odrobina konsekwencji i oczywiście znajomość roślin - dobrze dopasowane do warunków, w znacznym stopniu zadbają o siebie same. A my będziemy mieli więcej czasu na relaks wśród kwiatów.

Zobacz zdjęcia ogrodowych kącików do relaksu



Urok naturalności

Jak sama nazwa wskazuje, kącik do wypoczynku powinien służyć do relaksu wśród roślin, a nie do mrówczej pracy. Dobrze więc, by był efektowny i wygodny, a przy tym niezbyt nas absorbujący. Urządźmy go więc w modnym i przyjaznym stylu naturalnym, zapewniającym wspaniały klimat do relaksu. W takim zakątku donic nie zdobią wrażliwe i wymagające nieustannej opieki gatunki roślin, a w najbliższym sąsiedztwie brak pracochłonnych rabat, pełnych delikatnych ogrodniczych nowinek. Jednym słowem to prawdziwy weekendowy raj. Aby go stworzyć, często wystarczy korekta istniejącego zestawu roślin i uporządkowanie przestrzeni. Rośliny mogą zamieszkać na podwyższonych rabatach (łatwiej będzie do nich sięgać), a kwitnące pnącza wspinać się po murach. Przydadzą się też konstrukcje pionowe: ażurowe ścianki, bramki, trejaże i pergole.

Urządzając taki kącik, starajmy się wybierać wypróbowane naturalne materiały

- drewno, wiklinę, terakotę i kamień. Koniecznie zróbmy w nim też miejsce dla niezawodnych krajowych gatunków, choćby dla bylin "z ogrodu babci" (np. nawłoci, floksów, liliowców) i krzewów, których nie trzeba okręcać chochołem ani opryskiwać (np. czeremchy, jarzębiny, dzikiej róży). Zrezygnujmy z egzotycznych (czy egzotycznie wyglądających) gatunków typu wężowy świerk, katalpa czy klon palmowy. Poprzestańmy na roślinach dobrze się czujących u sąsiadów i dziko rosnących w najbliższej okolicy.

Polecane rośliny

Okolice kącika w naturalnym stylu może zdobić kolorowa mieszanka swojskich bylin i roślin jednorocznych. Znajdziemy tutaj malwy, słoneczniki, marcinki, margerytki, nawłocie, niezapominajki, kolorowe cynie, nasturcje, kosmosy, aksamitki, nagietki, floksy, jeżówki, liliowce. W najbliższym sąsiedztwie nie może też zabraknąć bzów lilaków, tawuł, forsycji, kaliny, czeremchy, jarzębiny, dzikiej róży.

Dla romantyków

Miejsce do relaksu w romantycznym ogrodzie to uroczy, a zarazem tajemniczy zakątek. Może nim być taras w cieniu pergoli oplecionej bluszczem lub wonnym pnączem, samotna altanka czy stylowa ławeczka pod łukiem różanym. Dużo tutaj opływowych kształtów i subtelnych barw: pastelowych odcieni różu, błękitu, lawendy i zieleni. Architektura daleka jest od minimalizmu. Jej ulubiona forma to łuk - często bywa on podporą dla pnączy. Ważne są też stylowe, najczęściej kamienne detale: kolumny, rzeźby, donice, poidełka dla ptaków, i dekoracyjne meble odlane z żeliwa, wykonane z kamienia, drewna, metalu czy uplecione z wikliny. Typowa dla tego stylu żeliwna lub metalowa ławeczka jest praktycznym siedziskiem, a zarazem ozdobą, często nie gorszą niż rzeźba. Niekiedy stoi samotnie, skłaniając do chwili zadumy. A czasem - ustawiona przy stole - zaprasza do romantycznej kolacji we dwoje. W takim miejscu powinna się też znaleźć stylowa latarnia, która po zmierzchu wyczaruje magiczny nastrój. Nie może również zabraknąć źródełka lub fontanny bulgoczącej w dzbanie czy w misie.

Romantyczne doznania zawdzięczamy jednak głównie roślinom: upojnym różom, dostojnym funkiom i paprociom oraz wszędobylskim pnączom, a także wesołym kwiatom jednorocznym, uprawianym w donicach albo w gruncie.

Polecane rośliny

Znakiem firmowym romantycznych tarasów są róże. Dominują gatunki pnące i okrywowe, ale są też uprawiane od lat róże staroangielskie (np. białe 'Königin von Däanemark' i 'Félicité Parmentier') oraz francuskie (odm. 'Charles de Mills', 'Cardinal de Richelieu'). Romantyczny nastrój tworzą też dzwonki, lilie, liliowce, orliki, rezedy, niezapominajki, floksy, lewkonie, goździki, fuksje, czarnuszki, gatunki cebulowe i pnącza (zwłaszcza kobea, tunbergia, wilec, wisteria, powojnik, wiciokrzew, milin, winobluszcz). Romantyczny kącik tonie w obłokach zapachów maciejki, konwalii, heliotropu, datury, smagliczki, wieczornika damskiego, tytoniu ozdobnego.

Szczypta awangardy

Oszczędny styl minimalistyczny wybiorą przede wszystkim ludzie młodzi i zabiegani mieszkańcy wielkich miast. Wbrew pozorom jednak zaaranżowanie nowoczesnego kącika do wypoczynku jest trudnym wyzwaniem, wymagającym starannego doboru barw i proporcji. W tym królestwie harmonii kolorów i kształtów, stworzonym z myślą o wytchnieniu po długim dniu pracy, brak przypadkowych elementów. Nie pasują tutaj drewniane płotki, rollbordery, altanki czy... taczka z kompostem. Zmęczone oko cieszy symetria, klarowność linii i idealne proporcje kompozycji. Minimalistyczny styl podkreślają starannie dobrane materiały: chłodny beton, stal, szkło i sztuczne tworzywo. Ale tu i ówdzie - na zasadzie kontrastu - pojawia się ciepła posadzka z drewna egzotycznego czy mebel z rattanu, zaskakuje modne graffiti lub rzucona na beton miękka poducha, dodająca aranżacji przytulności. Dominują jednak eleganckie i oszczędne w formie meble, minimalistyczne rzeźby, awangardowe lampy, proste zbiorniki wodne i kaskadki.

W takich miejscach również rośliny traktowane są jak tworzywo plastyczne.

Sadzi się od razu duże egzemplarze i wymienia, kiedy zachorują. Nie ma ich zresztą zbyt wiele - nie są więc w stanie zamaskować błędów projektanta. Dlatego nie warto po amatorsku porywać się na taki projekt, lepiej zatrudnić profesjonalistę.

Polecane rośliny

Nowoczesny styl podkreślają drzewa i krzewy o ciekawej formie (np. świerki wężowe, derenie skrętolistne 'Variegata') i rośliny nadające się do cięcia (np. tawuły, ligustry, większość iglaków), które można formować w kule czy sześciany pasujące do minimalistycznych aranżacji. Warto też polecić mało wymagające byliny o zdecydowanych kształtach (np. juki, trawy ozdobne, przegorzany, popłochy, słoneczniki wierzbolistne, trytomy, pustynniki, czosnki ozdobne).



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład







    Więcej o:

Skomentuj:

Wypoczynek w ogrodzie