Choroby roślin - szara pleśń, plamistość liści, rdza, mączniak
Chociaż we wrześniu ogród tętni życiem, niektóre rośliny zostały zeszpecone ciemnymi plamami lub mączystym nalotem. Warto wiedzieć, jak temu zaradzić.
Często chorobom można zapobiec, przerzedzając pędy, wygrabiając i paląc chore opadłe liście, wyrywając chwasty. Profilaktyka polega także na zapewnieniu roślinom dobrych warunków. Zadbane i silne lepiej opierają się infekcjom.
Kiedy jednak proste sposoby zawiodą, zmuszeni jesteśmy do sięgnięcia po środki chemiczne. Najpierw dobrze sprawdźmy, co to za choroba, by preparatów nie kupować w ciemno. Najlepiej wybierajmy takie, które zwalczają nie jedną, a kilka chorób. Opryskujemy rośliny, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy - wtedy ochrona jest najbardziej skuteczna (czasem zabieg trzeba powtórzyć dwa-trzy razy w odstępie tygodniowym).
W przypadku drzew najłatwiej chronić młode okazy. Starym egzemplarzom, gdy opryskiwanie jest utrudnione, należy wyciąć chore gałęzie, a rany zasmarować środkiem grzybobójczym.
Szara pleśń
Objawy: w początkowej fazie na różnych częściach roślin pojawiają się brunatne plamy. Po pewnym czasie pokrywają się one szarym nalotem zarodników. Porażone kwiaty, liście i owoce zamierają.
Zagrożone rośliny: cynia, cyprysik, dalia, jałowiec, jeżyna, jodła, lilia, malina, mieczyk, nagietek, pelargonia, róża, pomidor, truskawka, tuja, winorośl.
Skuteczne preparaty: Bravo 500 SC, Kaptan 50 WP, Dithane Neo Tec 75 WG, Miedzian 50 WP, Amistar 250 SC.
Profilaktyka: usuwamy porażone części, prześwietlamy rośliny, by zapewnić cyrkulację powietrza.
Mączniak prawdziwy
Objawy: na liściach i młodych pędach pojawia się biały, mączysty nalot, który po pewnym czasie brunatnieje. Rośliny są oszpecone, słabiej się rozwijają. Inwazji choroby sprzyjają częste deszcze.
Zagrożone rośliny:azalia, berberys, brzoza, dąb, floks, jesion, karagana, klon, lilak, nagietek, ogórek i inne rośliny dyniowate, ostróżka, pietruszka, powojnik, róża, różanecznik, rudbekia, śnieguliczka, złotokap.
Skuteczne preparaty: Bravo 500 SC, Dithane Neo Tec 75 WG, Amistar 250 SC, Topsin M 500 WG, Discus M 500 WG.
Mączniak rzekomy
Objawy: na dolnej stronie liści pojawia się nalot grzybni w kolorze szarym lub białym. Grzyb szybko opanowuje rośliny, prowadząc do ich obumarcia. Rozprzestrzenia się przy deszczowej pogodzie.
Zagrożone rośliny: pelargonia. szałwia, warzywa (m.in. sałata, szpinak, cebula) winorośl, tytoń.
Skuteczne preparaty: Bravo 500 SC, Dithane Neo Tec 75 WG, Miedzian 50 WP, Amistar 250 SC, Ridomil Gold MZ 68.
Antraknoza
Objawy: na liściach pojawiają się koncentrycznie ułożone plamy, często z wyraźną obwódką; na pędach widoczne są brunatne przebarwienia. Następnie pędy zamierają wraz z liśćmi. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja ciepło i wilgoć.
Zagrożone rośliny: cis, dąb, bluszcz, bukszpan, kalina, katalpa, klon, ligustr, ogórek, róża, sosna.
Profilaktyka: wycinamy i palimy porażone pędy, dezynfekujemy narzędzia.
Plamistość liści
Objawy: na liściach pojawiają się plamy różnej barwy i wielkości. Po pewnym czasie na powierzchni plam pojawia się nalot, niekiedy tkanka liścia się wykrusza.
Zagrożone rośliny: drzewa i krzewy liściaste (m.in. brzoza, głóg, klon, ligustr, lipa, robinia, róża, sumak, wiąz, wiśnia).
Skuteczne preparaty: Bravo 500 SC, Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Dithane Neo Tec 75 WG, Miedzian 50 WP, Score 250 EC, Gwarant 50 SC.
Rdza
Objawy: W początkowym stadium choroby na liściach pojawiają się żółte wyrostki. Latem widać rdzawe zarodniki. Jesienią zastępują je zarodniki w postaci ciemnych plam.
Zagrożone rośliny: berberys, brzoza, chryzantema, grusza, irys, jarząb, mahonia, malwa, porzeczka, róża, sosna, śliwa, topola, warzywa, wierzba, zboża.
Skuteczne preparaty: Dithane Neo Tec 75 WG, Amistar 250 SC, Score 250 EC.
- Więcej o:
Rośliny, które można posadzić w cieniu - królowe cienia
Wrzesień w ogrodzie - kalejdoskop jesiennych barw
Jesienny stroik "Misa obfitości"- krok po kroku
Owady - dlaczego nas dręczą i jak ich uniknąć
Róża w starym stylu - piękna, modna, odporna
Rośliny balkonowe - najmocniej pachnące kwiaty
Mączka bazaltowa – zastosowanie w ogrodzie
Miedzian - preparat na choroby grzybowe roślin - czym jest? Kiedy i jak stosować?