Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podgryziona magnolia

Odpowiada Piotr Syga

Mojej magnolii coś lub ktoś podgryza liście. Proszę o poradę jak mam się z tym problemem uporać w przyszłości. Pozdrawiam Adam O.

Jeśli uszkodzenia dotyczą kilku liści, nie ma powodów do paniki. W przyszłym roku może się to nie powtórzyć. Jeśli obserwował Pan podobną sytuację przez dłuższy czas, lub zniszczone liście wyraźnie szpecą roślinę, warto podjąć środki zaradcze. Najpierw trzeba znaleźć winowajcę. Magnolia jest niska i rośnie na rabacie w gąszczu innych roślin. W takich warunkach chętnie grasują ślimaki, dla których droga po pniu na liście nie jest przeszkodą. Mogły to być ślimaki tzw. oskorupione (z muszlami). Jak z nimi postępować? Trzeba je po prostu zbierać. Mogą być ukryte w zakamarkach kory, rozwidleniach gałęzi czy na liściach.

Winowajcami mogą być też owady. W maju i czerwcu liście obgryzają chrabąszcze i guniaki. Podobne uszkodzenia liści powodują opuchlaki. Trudno je przyłapać ponieważ są aktywne w nocy. Larwy tych owadów przebywają w ziemi (larwy opuchlaka wyglądem przypominają pędraki chrabąszcza czy guniaka lecz są od nich dużo mniejsze, mają ok. 1cm długości). Są również niebezpieczne dla roślin ponieważ podgryzają korzenie. Chrząszcze opuchlaka i inne owady gryzące liście można zwalczać przez opryskiwanie roślin Mospilanem. Larwy grasujące w ziemi można tępić insektycydem Basudin. Również regularne spulchnianie podłoża pogarsza warunki bytowania larw, przy okazji wydobywa się na powierzchnię jaja owadów, które wysychają i giną.

Jeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.Skomentuj:

Podgryziona magnolia