Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co robić w sierpniu

Danuta Młoźniak

Swoimi doświadczeniami dzieli się z Państwem Danuta Młoźniak, ogrodniczka z wieloletnią praktyką, która zakłada i pielęgnuje ogrody.

1380537 https bi
Fot. Adam Keller


Rośliny w domu i na balkonie

> Rośliny w skrzynkach i donicach wymagają częstego nawożenia - w przeciwnym razie nie będą obficie kwitły. Trzeba też usuwać ich zeschłe liście i przekwitłe kwiaty.

> Jeżeli letnie kompozycje w czasie naszego urlopu przyschły i nie da się ich uratować, wyrzucamy je i sadzimy nowe, jesienne, np. z chryzantem i pstrokatego bluszczu, żurawek lub innych bylin o ozdobnych liściach.

> Regularnie podlewamy i zraszamy kwiaty, wylewając po kilkunastu minutach nadmiar wody z osłonek podstawek.

> Co kilka dni zasilamy kwiaty doniczkowe właściwym nawozem

> Ciągle pilnujemy, aby domowych roślin nie przypaliło słońce. Odsuwamy je od silnie nasłonecznionych okien lub cieniujemy.

> Robimy sadzonki pelargonii na przyszły rok. Ucinamy wierzchołki pędów długości 6-8 cm, a następnie umieszczamy w wilgotnym podłożu. Zwykle ukorzeniają się po 2 tygodniach.

Rośliny ozdobne w ogrodzie

> Przyglądamy się roślinom w ogrodzie. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz suche i chore pędy krzewów, bylin oraz roślin jednorocznych.

> Pobudzamy cięciem do kwitnienia jednoroczne kwiaty letnie ( lobelie, smagliczki, aksamitki) oraz niektóre byliny, np. floksy.

> Ścinamy przekwitłą lawendę, kocimiętkę, szałwię. Skracamy ich pędy o 1/2 - "na jeża" i zasilamy rośliny np. Azofoską, żeby się wzmocniły i rozkrzewiły.

> Suszymy ścięte zioła w przewiewnym miejscu.

> Pielimy rabaty.

> Ostatni raz tniemy żywopłoty formowane i figury z bukszpanu (robimy to podczas pochmurnej pogody). Roślin tych już nie nawozimy.

> Podlewamy pryzmę kompostową w czasie upałów.

> Zbieramy cebulki przybyszowe lilii i wysiewamy je do pojemników. W ten sposób małym kosztem dochowamy się wielu roślin, które za 3 lata zakwitną.

> Rozmnażamy kosaćce (irysy), liliowce i bylinowe goździki przez podział. Wykopane kępy rozrywamy lub przecinamy szpadlem.

> Silnie tniemy glicynię (wisterię), aby obficie kwitła w przyszłym roku. Skracamy tegoroczne przyrosty, pozostawiając na pędach 3-5 pąków.

> Pikujemy rozsadę roślin dwuletnich na miejsce stałe.

> Sadzimy cebule zimowitów i krokusów jesiennych. Pracę ułatwia specjalna sadzarka.

> Przygotowujemy sadzonki iglaków i umieszczamy je w pojemniku z mieszanką kwaśnego torfu i piasku, a następnie ustawiamy w cienistym miejscu w ogrodzie.

Trawnik

> W dalszym ciągu co tydzień kosimy go i obficie podlewamy.

> Co 3 tygodnie stosujemy specjalny nawóz (przy pojawieniu się mchu zawierający specjalny dodatek niszczący go).

> Jeżeli mimo oprysków herbicydem selektywnym chwasty dwuliścienne nadal się pojawiają, co jakiś czas powtarzamy zabieg.

Staw

> Dokarmiamy ryby unikając zbyt dużych dawek jedzenia.

> Cały czas natleniamy wodę za pomocą pompki (można np. zainstalować fontannę tryskającą z kamienia).

> Usuwamy martwe liście grzybieni i grążeli oraz ich przekwitające kwiaty, aby nie zalegały na dnie i nie gniły.

> Co kilka dni czyścimy filtr pompy, przepłukując go silnym strumieniem wody.

Drzewa i krzewy owocowe

> Po zebraniu wiśni częściowo przycinamy gałęzie drzew, co sprawi, że w przyszłym roku będą miały dorodniejsze owoce.

> Sadzimy truskawki i poziomki na wcześniej przekopanych i nawiezionych zagonach, a następnie obficie je podlewamy.

> Jabłonie i grusze są często porażane przez brunatną zgniliznę. Chore owoce, które opadły z drzew, trzeba zbierać i niszczyć, aby infekcja się nie rozprzestrzeniała.

Skomentuj:

Co robić w sierpniu