Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz ogrodnika na maj. Maj w ogrodzie

Małgorzata Szymczykiewicz, zastępczyni redaktor naczelnej miesięcznika ?Kwietnik?, wieloletni pracownik SGGW, popularyzatorka wiedzy o roślinach

Pora na kwiaty sezonowe

Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków (zwykle po 15 maja) wysadzamy na rabatach i w pojemnikach rośliny sezonowe (petunie, pelargonie, niecierpki, fuksje, aksamitki) oraz podpędzone wcześniej dalie, pacioreczniki i begonie bulwiaste. W jednym pojemniku sadzimy rośliny o jednakowych wymaganiach co do oświetlenia i wilgoci. Zanim rośliny powędrują do ogrodu czy na taras, przez dwa tygodnie wystawiamy je codziennie na kilka godzin na powietrze, aby przyzwyczaiły się do chłodu i promieni słonecznych.

Uwaga! Chrabąszcze i pędraki

Jeśli w majowe wieczory w ogrodzie latają chrabąszcze, sprawdźmy, czy się u nas nie zadomowiły. Dorosłe owady zjadają liście, a ich larwy (czyli pędraki) czynią spustoszenie wśród korzeni, szczególnie traw (murawa odchodzi całymi płatami).

Rośliny, na których żerują dorosłe chrząszcze, opryskujemy preparatem Fastac, a jeśli wykryjemy larwy, podlewamy podłoże roztworem preparatu Pyrinex.

W pokrzywie siła

Zwolennicy upraw ekologicznych doceniają pokrzywy. Przygotowana z nich gnojówka to świetny, bogaty w azot nawóz do podlewania lub opryskiwania wszystkich roślin poza fasolą, grochem, cebulą i czosnkiem.

Na gnojówkę nadają się pokrzywy, które jeszcze nie wytworzyły kwiatów. Świeżo zerwane tniemy niezbyt drobno, wrzucamy do pojemnika z kamionki lub plastiku i zalewamy wodą (najlepiej deszczówką) w proporcji 1 l wody na 200 g pokrzyw. Pojemnik niezbyt szczelnie przykrywamy i stawiamy w cieniu. Fermentacja trwa dwa, trzy tygodnie. Codziennie trzeba płyn przemieszać, aby ułatwić dostęp powietrza. Gdy przestanie się burzyć i zmieni kolor na ciemny, możemy go używać do podlewania i oprysków, rozcieńczywszy przedtem wodą w stosunku 1 część gnojówki na 10 części wody.

Majowe siewy do gruntu

  • warzywa: marchew, pietruszka, buraki, ogórki, fasola, koper, dynia, kukurydza cukrowa

  • kwiaty: nasturcja, maciejka, lewkonia, kosmos, rezeda, groszek pachnący, nagietek

  • Skomentuj:

    Kalendarz ogrodnika na maj. Maj w ogrodzie