Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Październik - robimy porządki, zabezpieczamy ogród przed mrozem

Małgorzata Szymczykiewicz

Wokół nas coraz więcej chłodu i wilgoci, ogród przygotowuje się do zimowego spoczynku. Robimy porządki i zabezpieczamy niektóre rośliny przed mrozem.

Byliny

Wykopujemy cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie, czyli mieczyków, dalii i pacioreczników. Robimy to wówczas, gdy pierwsze przymrozki zwarzą ich liście. Obumarłe pędy odcinamy 10 cm ponad karpą. Wyciągamy ostrożnie z ziemi, by nie uszkodzić delikatnych tkanek.

Sprawdzona rada

Karpy suszymy przez kilka dni w przewiewnym miejscu, a następnie umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy korą, torfem lub trocinami i ustawiamy w suchym pomieszczeniu.

Krzewy

 • Sadzimy nowe rośliny. Te sprzedawane z tzw. gołym korzeniem, czyli bez bryły ziemi, po posadzeniu dobrze podlewamy i skracamy ich pędy o połowę. Uprawiane wcześniej w pojemnikach wystarczy tylko podlać.

 • Kopczykujemy róże, hortensje, budleje, ketmię syryjską i inne rośliny wrażliwe na mróz.

  Sprawdzona rada

  Nasady pędów obsypujemy ziemią lub korą do wysokości 20-40 cm. Jeśli nawet gałęzie przemarzną, roślina odbije na wiosnę z dolnych okrytych części.

  Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

 • Nasiona niektórych gatunków jednorocznych można posiać jesienią i w ten sposób przyspieszyć ich wiosenną wegetację. Wzejdą tak szybko, jak tylko pogoda na to pozwoli. Są to chaber bławatek, eszolcja, kosmos, nagietek, ostróżka pospolita, smagliczka nadmorska.

 • Rozety liściowe malw, dzwonków, naparstnic i bratków zimą narażone są na wysuszające wiatry, dlatego warto dobrze je podlać jesienią, a po pierwszych przymrozkach okryć gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.

  Sprawdzona rada:

  Aby okrycia z roślin nie zwiewał wiatr, w zależności od rodzaju użytego materiału przyciskamy je bezlistnymi dużymi gałęziami lub kamieniami albo przyszpilamy kawałkami drutu.

  Drzewa i krzewy owocowe

 • Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób grzybowych, starannie wygrabiamy spod nich liście. Dokładnie zbieramy z drzew zaschnięte oraz zgniłe owoce i wszystko palimy lub zakopujemy głęboko w ziemi.

 • Dopóki ziemia nie zamarznie, możemy sadzić nowe drzewka. Rośliny umieszczamy w dołkach o średnicy 50-60 cm i głębokości 40-45 cm, zasypujemy ziemią i dobrze podlewamy. Na koniec wokół nasady pnia usypujemy kopczyk.

  Sprawdzona rada

  Kupując młode drzewka, wybierajmy te, które mają co najmniej 120 cm wysokości, prosty pień o średnicy 12 mm (mierzonej 30 cm od nasady korzenia) i przynajmniej cztery dobrze wykształcone korzenie długości ponad 20 cm.

  Oczko wodne

 • Przed nadejściem przymrozków przenosimy do ciepłego pomieszczenia egzotyczne gatunki roślin, np. piscje, hiacynty wodne i salwinie. Umieszczamy je w akwarium lub innym pojemniku z wodą, zapewniając dobre oświetlenie. Nadają się do tego celu świetlówki akwaryjne lub energooszczędne.

 • Czyścimy z zasychających kwiatostanów i liści wszystkie rośliny wodne, a z powierzchni zbiornika usuwamy wszelkie zanieczyszczenia nawiewane przez wiatr, aby nie opadały na dno i nie gniły, co sprzyjałoby psuciu się wody i zagrażało zdrowiu ryb.

  Sprawdzona rada

  Jeżeli zbiornik wodny znajduje się pod drzewami, warto rozpiąć nad nim mocno naprężoną cienką siatkę, co zapobiegnie opadaniu liści do wody.

 • Skomentuj:

  Październik - robimy porządki, zabezpieczamy ogród przed mrozem