Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grudzień w ogrodzie - pod śniegową pierzynką

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, rysunki Jerzy Kozień

Rośliny spokojnie śpią pod śniegiem, nawet gdy temperatura spada poniżej zera. Jeżeli jednak białego puchu brakuje, musimy staranniej zabezpieczyć ogród przed mrozem

Delikatne krzewy i drzewa otulamy, żeby nie przemarzły
Delikatne krzewy i drzewa otulamy, żeby nie przemarzły
Rys. Jerzy Kozień
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Regularnie sprawdzamy stan okryw na roślinach wrażliwych na mróz. Szczególnie ważne jest to podczas mroźnej, wietrznej pogody, bo właśnie wtedy delikatne pędy są bardziej narażone na uszkodzenie. Jeżeli temperatura spada poniżej -10°C, warto uzupełnić okrycie dodatkową warstwą agrowłókniny, słomy czy papieru.

W razie złamania się gałęzi pod ciężarem mokrego śniegu lub marznącego deszczu jak najszybciej wyrównujemy rany ostrą piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą, aby zmniejszyć powierzchnię, przez którą mróz może wnikać do głębiej położonych warstw tkanek roślinnych.

Iglaki

Ozdoby świąteczne, którymi dekorujemy drzewa iglaste, nie powinny być ciężkie - najlepiej wieszać je na grubszych gałązkach, aby nie narażać pędów na złamania. Elementy lekkie o dużej powierzchni silnie poruszają się na wietrze i mogą powodować uszkodzenia, więc lepiej wybierać drobniejsze przedmioty. Elektryczne światełka mogą zniszczyć roślinę, jeśli będą nadmiernie ją nagrzewać. Warto więc sprawdzić, czy instalacja, którą zamierzamy powiesić w ogrodzie, jest przeznaczona na zewnątrz i odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. W razie opadów mokrego śniegu powinniśmy jak najszybciej strząsnąć czapy z roślin, by nadmiernie nie obciążały gałązek i ich nie zniekształcały.Drzewa i krzewy owocowe

Udeptujemy śnieg wokół młodych drzewek i krzewów, żeby utrudnić myszom gnieżdżenie się w ich sąsiedztwie. W puszystym śniegu potrafią one drążyć rozległe korytarze, aby dostać się do młodych pędów i korzeni.

Jeśli chcemy tanim kosztem rozmnożyć porzeczki, agrest lub winorośl, warto przygotować sadzonki zdrewniałe. W tym celu ścinamy jednoroczne pędy i tniemy je na odcinki 20-25 cm (winorośl - 40 cm), odrzucając cienką część wierzchołkową. Gotowe sadzonki przechowujemy zasypane piaskiem w piwnicy lub w lodówce. Najlepsza temperatura to 4-5°C. Ważne też, by nie było zbyt sucho lub za mokro. Wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie, wysadzamy je do gruntu.

W ogrodach bez solidnego ogrodzenia położonych blisko pól i lasów młode drzewka narażone są na uszkodzenie przez sarny i zające. Na pieńki warto założyć specjalne plastikowe osłonki. Ponieważ nie wszędzie są one dostępne, można je zastąpić grubym papierem lub np. okręcić drzewka agrowłókniną.

Byliny

Przynajmniej raz w miesiącu przeglądamy przechowywane bulwy i karpy roślin. Wszystkie gnijące i porażone przez pleśnie usuwamy, a pozostałe spryskujemy preparatem grzybobójczym. W ciepłej piwnicy (około 10°C) często mnożą się mszyce wylęgające się z jaj złożonych na roślinach jeszcze w ogrodzie. Pojawiają się zwłaszcza na daliach. Dlatego od czasu do czasu trzeba opryskać karpy Decisem lub Polysectem.

Gdy nadejdą silne mrozy i nie ma śniegu, poprawiamy i uzupełniamy okrywy na rabatach, bo są one w tej sytuacji jedyną ochroną dla roślin.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

W ogrodzie pozostały jedynie gatunki dwuletnie. Pod śniegiem są bezpieczne, ale tam, gdzie zwiewa go wiatr, wymagają okrywy z gałązek iglaków lub liści.

Już teraz warto zaplanować, jakie rośliny jednoroczne wysiejemy w przyszłym roku. Lada moment w sklepach zaczną się pojawiać stojaki z kolorowymi torebkami i wtedy trzeba już być zdecydowanym, żeby z tęsknoty za wiosną nie kupić ich zbyt wiele.

Trawnik

Przy odśnieżaniu unikajmy zrzucania zbyt dużych ilości śniegu na trawę, bo pod jego ciężarem trawa źle zimuje. Niekorzystne jest też intensywne deptanie zmarzniętej murawy - na wiosnę mogą w tych miejscach pojawić się łyse placki.

Zachowajmy ostrożność przy stosowaniu soli na ścieżkach w pobliżu trawy, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na zasolenie i może zginąć. W ogrodzie lepiej w ogóle zrezygnować z soli jako środka przeciw oblodzeniu na rzecz piasku, który nie szkodzi roślinom.

Oczko wodne

Pilnujemy - szczególnie podczas większych mrozów - aby lód nie pokrył całej powierzchni wody i żeby ryby miały dostęp do tlenu. Rozkuwanie przerębla siekierą lub łomem traktujmy jednak jako ostateczność, gdyż możemy zakłócić spoczynek zwierząt, co niekiedy prowadzi do ich śmierci. Można też uszkodzić folię uszczelniającą zbiornik. Dobrym rozwiązaniem jest użycie ręcznego wędkarskiego świdra lub specjalnej grzałki.

Kwiaty tarasowe i balkonowe

Rośliny przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach podlewamy raz na 2-3 tygodnie. Trochę częściej nawadniamy okazy stojące w cieplejszych miejscach, ale żadnych nie nawozimy.

Do pustych skrzynek i pojemników warto powtykać gałązki iglaków i krzewów z owocami, np. ognika, dzikiej róży, śnieguliczki. Taka dekoracja przez kilka miesięcy będzie przełamywać szarość zimowych dni. W okresie świąt możemy ją uzupełnić ozdobami.

Skomentuj:

Grudzień w ogrodzie - pod śniegową pierzynką