Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sierpień w ogrodzie. Czas wakacji i zbiorów

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, rysunki Jerzy Kozień

Sierpień kojarzy mi się ze smakiem owoców zjadanych prosto z drzewa. Podczas prac w ogrodzie można się posilić słodką jak miód śliwką lub soczystym jabłkiem...

sierpniowe prace w ogrodzie
sierpniowe prace w ogrodzie
Rys. Jerzy Kozień
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Przestajemy zupełnie nawozić wszystkie drzewa i krzewy, aby nie pobudzać już tegorocznych pędów do wzrostu i pozwolić im zdrewnieć przed zimą. Jeżeli chcemy przesadzić krzewy zimozielone - np. bukszpany, różaneczniki, mahonie - musimy zrobić to teraz, aby zdążyły dobrze ukorzenić się przed zimą.

W razie upałów podlewamy intensywnie krzewy o płytkim systemie korzeniowym, zwłaszcza lubiące wilgoć różaneczniki, azalie, hortensje i wrzosy. Ostatni raz przycinamy żywopłoty, aby rany zdążyły się dobrze zabliźnić do zimy. Opryskujemy róże przeciwko czarnej plamistości i mączniakowi oraz wierzby przeciwko rdzy (zwłaszcza odmiany miniaturowe), np. preparatem Baymat lub ekologicznym Bioseptem. Jeżeli na roślinach zauważymy mszyce lub gąsienice, stosujemy preparat owadobójczy, np. Decis. Zabieg powtarzamy trzy razy w odstępach tygodniowych.

Iglaki

Druga połowa lata to najlepszy czas na sadzenie i przesadzanie iglaków. Zanim mróz zetnie ziemię, wytworzą dużą ilość nowych korzeni i nie będą narażone na przesuszenie. W ciągu kilku pierwszych dni intensywnie je podlewamy, a te wykopane z gruntu, w nowym miejscu przez 2-3 tygodnie warto cieniować agrowłókniną lub jutą. Starszych iglaków już nie nawozimy mieszankami zawierającymi azot. Możemy jedynie zastosować odżywki tzw. jesienne, które przyspieszają drewnienie pędów i uodparniają rośliny na mróz.

Drzewa i krzewy owocowe

Po zebraniu wiśni przycinamy część gałęzi. Ułatwi to opryskiwanie roślin, a ponadto sprawi, że w przyszłym roku owoce będą dorodniejsze. Usuwamy liście cieniujące grona winogron, aby owoce były lepiej nasłonecznione, co korzystnie wpłynie na ich smak i wybarwienie. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie, by słońce nie poparzyło skórki owoców. Sadzimy nowe krzaczki truskawek, a stare intensywnie podlewamy i nawozimy, bo właśnie teraz wiążą pąki kwiatowe na przyszły rok.

Warzywa

Warzywa po raz ostatni zasilamy saletrą amonową lub innym nawozem z dużą zawartością azotu. Na początku miesiąca jeszcze raz wysiewamy sałatę, rzodkiewkę i koper, które zbierzemy jesienią.

Byliny

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty, aby rośliny nie traciły urody, wysilając się na wytwarzanie nasion. Wielu gatunkom zabieg ten przedłuża kwitnienie. Przygotowujemy podłoże pod wiosenne rośliny cebulowe, które będziemy sadzić za 2-3 tygodnie. Przekopujemy, odchwaszczamy i wapnujemy ziemię, dzięki czemu uzyska odczyn obojętny (pH 6,5-7,5). Rozsypujemy nawóz fosforowy, np. Superfosfat (50-80 g/m kw.), i płytko mieszamy go z podłożem.

W pierwszej połowie miesiąca można jeszcze sadzić cebulki zimowitów - za-kwitną już we wrześniu. Szachownice sadzi się i przesadza pod koniec miesiąca, ponieważ potrzebują trochę więcej czasu na ukorzenienie się niż inne gatunki cebulowe. Umieszczamy je w ziemi na głębokości przynajmniej 15 cm.

Rozmnażamy przez podział kęp kosaćce, liliowce i piwonie oraz rośliny kobiercowe, takie jak rojniki, rozchodniki, płomyk szydlasty, żagwin, goździki.

Sadzimy na rabaty rozsadę roślin dwuletnich - dzwonków, malw, naparstnic, bratków. Przed zimą dobrze się rozrosną i za rok wydadzą dorodne kwiaty.

Trawnik

Jeśli wakacje spędzamy w ogrodzie, a na trawniku rozstawiamy często leżaki lub rozkładamy koc, róbmy to codziennie w innym miejscu, aby murawa nie wygniatała się i mogła zregenerować. Trawę kosimy mniej więcej co tydzień, a co 3-4 dni obficie ją podlewamy, tak by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm, gdzie znajdują się korzenie. Przy dużych upałach murawę nawadniamy codziennie, najlepiej wcześnie rano.

Oczko wodne

Pojawiające się glony odławiamy jak najszybciej siatką, a jeżeli to nie pomaga, niszczymy je preparatem chemicznym. Regularnie kontrolujemy stan filtrów i w razie potrzeby płuczemy je, uważając, żeby zawarte w nich zanieczyszczenia nie dostały się do oczka.

Kwiaty tarasowe i balkonowe

Regularnie podlewamy i raz na tydzień nawozimy rośliny, bo intensywnie rozrośnięte szybko zużywają wodę i składniki pokarmowe. W razie pojawienia się chorób lub szkodników stosujemy jak najszybciej odpowiedni preparat chemiczny; okazy w pojemnikach są delikatniejsze niż te uprawiane w gruncie i zaatakowane łatwiej ulegają zniszczeniu. Przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji, plektrantusów i innych roślin, które chcemy rozmnożyć na przyszły sezon. Teraz łatwo się ukorzenią. Ścinamy pędy wierzchołkowe (powinny mieć 6-8 cm długości), uszczykujemy pąki kwiatowe i umieszczamy sadzonki w wilgotnym podłożu w miejscu jasnym, ale niezbyt intensywnie nasłonecznionym. Pojemnik z roślinami często zraszamy.

Skomentuj:

Sierpień w ogrodzie. Czas wakacji i zbiorów