Sposób na tanie kwiaty do ogrodu i na balkon. Rozmnażamy byliny przez podział.
Jak obsadzić rabatę tanim kosztem? Można rozmnożyć byliny przez podział i zasadzić je w nowym miejscu lub wymienić się sadzonkami z sąsiadem lub znajomymi.
Jak dzielić i rozmnażać byliny.
Byliny czyli rośliny wieloletnie, których pędy nadziemne co roku zamierają właśnie budzą się do życia. Wiele z nich możemy teraz rozmnożyć dzieląc rozrośnięte kępy. O tej porze nadają się do tego gatunki kwitnące latem i jesienią. Te, które będą kwitły lada moment możemy w ten sposób rozmnożyć dopiero po kwitnieniu lub w sierpniu albo wrześniu.
Dzielenie krok po kroku
Pracę najlepiej wykonać w dzień pochmurny.
Fot. Paweł Słomczyński
Wykopane rośliny rozdzielamy na kilka części ręcznie, sekatorem lub szpadlem.
Fot. Paweł Słomczyński
Te małe kępy sadzimy na nowy miejscu, które wcześniej starannie spulchniamy, oczyszczamy z chwastów, nawozimy i grabimy. Odległość sadzenia zależy od właściwości danego gatunku.
Fot. Paweł Słomczyński
Świeżo posadzone rośliny obficie podlewamy, a w razie nadejścia bardzo słonecznych dni cieniujemy agrowłókniną lub papierem.
Fot. Paweł Słomczyński
Tworzy kępy wysokości40-60 cm. Kwiaty żółto-czerwone pojawiają się od lipca do września. lubi stanowisko słoneczne.
Byliny, które można rozmnażać wiosną przez podział - hosta, funkia
Hosta zwana jest też funkią. W zależności od odmiany tworzy kępy liści o różnych odcieniach zieleni osiągające 20-80 cm wysokości. Kwitnie w lipcu. Lubi miejsca półcieniste.
Osiąga 50-100 cm wysokości. Kwiaty różowe, kremowe lub żółte pojawiają się w od sierpnia do października. Lubi miejsca słoneczne.
Byliny, które można rozmnażać wiosną przez podział - Aster
Roślina ta popularnie zwana też marcinkiem może w zależności od gatunku i odmiany mieć 30-150 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do późnej jesieni. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe lub niebieskie. Lubi miejsca słoneczne.
Osiąga wysokość 60-100 cm. Kwiaty białe, różowe i fioletowe pojawiają się od lipca do września. Lubi stanowisko słoneczne.
Tworzy kępy wąskich liści wysokości 40-60 cm. Kwiaty w różnych odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni pojawiają się w czerwcu i lipcu. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste.
Tworzy wysokie kępy 60-150 cm. Jej wysmukłe kwiatostany mogą mieć różne odcienie niebieskiego, fioletu, różu lub są białe. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste.
Jego kępy mają wysokość 30-40 cm, ale gdy kwitnie pojawiają się nad nimi smukłe kwiatostany i wtedy jest o połowę wyższy. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty mogą być białe, niebieskie, różowe lub fioletowe. Lubi miejsca słoneczne.
W zależności od gatunku i odmiany może mieć wysokość 60-150 cm. Jej kwiaty najczęściej żółte lub pomarańczowe pojawiają się od sierpnia do października. Lubi miejsca słoneczne.
Tworzy kępy wysokości 30-50 cm. Jego drobne żółte kwiaty zebrane w gęste kwiatostany pojawiają się w czerwcu i lipcu. Lubi miejsca półcieniste i cieniste.
Osiąga 60-80 cm wysokości. Jej kwiaty niebieskie lub fioletowe pojawiają się w czerwcu i lipcu. Lubi stanowisko słoneczne.
Osiąga 60-120 cm wysokości. Jej kwiaty mogą mieć różne odcienie różu, czerwieni lub są kremowe. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Lubi stanowisko półcieniste i cieniste.
Osiąga 80-120 cm wysokości. Kwiaty e różnych odcieniach niebieskiego i fioletu pojawiają się w lipcu i sierpniu. Lubi miejsca półcieniste.
- Więcej o: