Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Magnolia parasolowata

Małgorzata Szymczykiewicz

To jedna z bardziej oryginalnych magnolii, które mogą rosnąć w naszym klimacie. Smakowity kąsek dla kolekcjonerów.

O dekoracyjności magnolii parasolowatej decydują szczególnie okazałe liście.
O dekoracyjności magnolii parasolowatej decydują szczególnie okazałe liście.
Fot. Shutterstock: Dolnikov
Magnolie kojarzą się nam z najwcześniej kwitnącymi wiosną drzewami, ale ta - magnolia parasolowata (Magnolia tripetala) - zachowuje się inaczej niż jej siostry należące do innych gatunków. To szybko rosnące drzewo dorastające po 15 latach do 6-8 m pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Zwykle wytwarza kilka niezbyt grubych pni. Ma zwartą koronę, którą tworzą ogromne liście o długości 60 cm osadzone parasolowato na wierzchołkach pędów.

Jesienią przebarwiają się malowniczo na żółto lub brązowo. Duże (25 cm średnicy) białe lub kremowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu już po rozwinięciu się liści. Wyglądają efektownie, ale dosyć intensywnie, niezbyt przyjemnie pachną. Możemy je podziwiać dopiero u roślin 7-9-letnich. To gatunek bardzo wytrzymały na mróz. Polecany jest szczególnie do większych ogrodów i parków. Drzewo nie wymaga przycinania, ale jeśli chcemy, by zachowało niższy pokrój, ścinamy czubek przewodnika - wtedy pięknie rozrasta się na boki.

Magnolia parasolowata wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska, wysokiej wilgotności powietrza i osłony od wiatru, który łatwo łamie duże liście. Najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Warto wybrać dla niej od razu dobre miejsce, bo podobnie jak pozostałe magnolie ma nieliczne grube korzenie wrażliwe na uszkodzenia i bardzo źle znosi przesadzanie.

CIEKAWE OWOCE

Pod koniec sezonu ozdobą magnolii parasolowatej są intensywnie czerwone, spore (10 cm długości) owocostany (botanicznie to mieszki), przypominające z daleka kolorowe szyszki. Początkowo sterczą do góry, ale w miarę dojrzewania stają się ciężkie i zwisają na końcach pędów. Zawierają liczne nasiona, które są chętnie zjadane przez ptaki.

Czy wiesz, że... Magnolię parasolowatą po raz pierwszy do Polski sprowadzono w 1824 roku do Ogrodu Botanicznego w Warszawie.

GDZIE JĄ KUPIMY

Acrocona Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych - Józefosław (www.acrocona.pl)

Szkółka Krzewów Ozdobnych Tomszak - Czechowice-Dziedzice (www.tomszak.pl)

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Szmit - Pęchcin (www.szmit.pl)

Zymon Szkółka Krzewów Ozdobnych - Tłokinia Wielka (www.zymon1.home.pl)

Roślina o wysokości 80-150 cm kosztuje 60-150 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Magnolia parasolowata