Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róże angielskie

Małgorzata Dyrska

Początki różanego przedsiębiorstwa Davida Austina, którego rośliny są dziś obecne na większości europejskich rynków, sięgają roku 1970.

1511571 https bi
Fot. Witold Górka
Ten brytyjski szkółkarz i hodowca, poprzez krzyżowanie starych odmian róż ze współczesnymi i selekcjonowanie ich najlepszych cech otrzymał grupę odmian, którą nazwał różami angielskimi. Mają one zapach i naturalny wzrost starych odmian, a zdolność do powtórnego kwitnienia, odporność na choroby i szeroką gamę kolorystyczną współczesnych. Od 30 lat niezmiennie pociąga ich urok - uroda i zapach. Angielskie róże są łatwe w uprawie, znakomicie wyglądają na rabatach i w pojemnikach.

Można je stosować na żywopłoty oraz oczywiście na kwiat cięty. Odwiedzający Anglię miłośnicy roślin mają szansę zwiedzić słynną szkółkę Davida Austina. W założonych tam pokazowych ogrodach różanych, które zajmują ok. 0,8 ha, rośnie ponad 700 odmian starych i nowych róż. Strzyżone, zimozielone żywopłoty okalają niewielkie wnętrza urządzone w różnych stylach. Jest tam m.in. Ogród Wiktoriański, Renesansowy, Ogród Lwa i Długi Ogród. Nastroje podkreślone zostały nie tylko kolorami kwiatów, ale również odpowiednimi akcesoriami: rzeźbami, pergolami, niewielkimi zbiornikami wodnymi i fontannami, co czyni to miejsce interesującym niezależnie od pory roku. Dlatego ogrody pokazowe Davida Austina otwarte są dla zwiedzających przez cały rok. (W dni powszednie w godz. 9-17, w weekendy w godz. 10-18, a zimą do zmierzchu). Oczywiście, najlepiej przyjechać tu, gdy róże kwitną. Wprzypadku starych odmian - od czerwca do lipca, w przypadku róż angielskich (które powtarzają kwitnienie) - przez całe lato, aż do października.

Przy szkółkach działa także centrum handlowe ze sklepem, gdzie w stałej sprzedaży znajduje się ok. 300 odmian róż, a także rozmaite ogrodnicze narzędzia i akcesoria, nasiona oraz książki (David Austin jest autorem licznych opracowań, rzecz jasna, o różach), a nawet przytulna restauracja serwująca typowe angielskie dania.

Bowling Green Lane, Albrighton, Wolverhampton, WV7 3HB Albrighton znajduje się ok. 175 km na pn.-zach. od Londynu, pomiędzy drogą A41 a A464, ok. 13 km na zach. od Wolverhampton i 3 km na pd.-wsch. od Junction 3 na M54.

Róże produkowane przez Davida Austina można oglądać w internecie na stronie www.davidaustinroses.com, e-mail: retail@davidaustinroses.com

Skomentuj:

Róże angielskie