Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od kleomy do tytoniu Sandera - jednoroczne kwiaty w odcieniach różu

Alicja Gawryś

Różowe i fioletowe kolory rozweselają cały ogród. Roślin o takich barwach kwiatów, liści lub pędów jest bardzo wiele.

Proponujemy utworzenie w ogrodzie jednej z przedstawionych kompozycji dekoracyjnych od wiosny do późnej jesieni - trwałej z bylin i krzewów albo sezonowej z roślin jednorocznych. Pierwsza ma tę zaletę, że jej pielęgnacja jest mało pracochłonna, druga może zmieniać wygląd co roku, jeśli posadzimy na niej za każdym razem inne gatunki. Każdą z nich można umiejscowić na tle ogrodzenia bądź żywopłotu albo zaplanować w taki sposób, by prezentowała się ładnie ze wszystkich stron. Najlepiej dobrać gatunki atrakcyjne przez cały sezon. Ich kwiaty powinny się rozwijać stopniowo od wiosny do późnej jesieni u coraz to innych odmian roślin.

Przekopaną i odchwaszczoną ziemię wzbogacamy kompostem, a następnie sadzimy rośliny w rozstawie odpowiedniej dla każdego gatunku. Rozsadę możemy kupić lub otrzymać ją z nasion. Jeżeli rabatę zakładamy wiosną, to przed posadzeniem rozsady ziemię warto zmieszać z nawozem o przedłużonym działaniu, np. Osmocote, Osmovit lub Multivit.

Rabata sezonowa

Zakładamy ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Nadajemy jej kształt kopczyka wzniesionego na wysokość 30-40 cm. Nasyp tworzymy z ziemi ogrodowej. Rośliny sadzimy w gruncie w połowie maja, podlewamy i odchwaszczamy. Po 2-3 tygodniach osiągną pełnię kwitnienia. Będą zdobić ogród do pierwszych jesiennych przymrozków.

Najpiękniejsze okazy

 • Lwia paszcza. Jej kwiatostany długości 40-45 cm rozwijają się od czerwca do października. Rozsadę (uzyskaną z siewu pod osłoną) sadzimy w rozstawie 15 x 20 cm.

 • Petunia ogrodowa. Zależnie od odmiany jej pędy osiągają długość od 20 do 60 cm, na rabacie pokładają się. Kwiaty rozwijają się od wiosny do jesieni. Nasiona wysiewamy w styczniu pod osłoną, rozsadę sadzimy w rozstawie 25 x 30 cm.

 • Starzec - mrozy. Niska (20-35 cm) roślina o liściach ozdobnych do późnej jesieni. Nasiona wysiewamy w kwietniu pod osłoną. Rozsadę sadzimy w rozstawie 20 x 20 cm. Okazy nadmiernie wyrastające przycinamy.

 • Kleoma ciernista. Ma wzniesione pędy wysokości 80-120 cm. Kwitnie w lipcu i w sierpniu na różowo lub biało. Nasiona wysiewamy pod osłoną w marcu lub kwietniu. Rozsadę sadzimy w rozstawie 30 x 40 cm.

 • Tytoń Sandera. Roślina osiąga wysokość 60-70 cm. Wonne kwiaty rozwijają się od czerwca do września. Rozsadę kupujemy w maju (polecamy np. serię odmian Dynamo o zwartym pokroju). Rozstawa 40 x 50 cm.

 • Kosmos pierzasty. Kwitnie od lipca do jesieni. Na rabatę polecamy odmiany np. z serii Sonata, wysokości 50-60 cm. Rozsadę sadzimy w rozstawie 40 x 40 cm. Okazy uzyskane z siewu osiągają wysokość 80-100 cm.

 • Ślazówka. Roślina wysokości 60-80 cm. Wysiewamy ją w maju wprost do gruntu. Siewki przerywamy, pozostawiając w rozstawie 30 x 40 cm. Kwitnie od czerwca do września.

 • Szałwia omączona. Ma wzniesione pędy długości 50-60 cm. Pąki są białe, fioletowe kwiaty pojawiają się od lipca do października. Nasiona wysiewamy w marcu pod osłoną. Rozsadę sadzimy w rozstawie 30 x 40 cm.  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Od kleomy do tytoniu Sandera - jednoroczne kwiaty w odcieniach różu