Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ławki ogrodowe. Usiądź, proszę...

Aldona Zakrzewska

Do ogrodowych biesiad potrzebny jest stół i krzesła, ale do wypoczynku wystarczy ławeczka, najlepiej skryta w gąszczu roślin.

Nie tylko roślinom, ale również nam musi być w ogrodzie wygodnie. Tam, gdzie nie ma miejsca na stół i fotele, ustawmy choćby skromną ławkę, dobraną stylem do ogrodowego wnętrza; bywa nie gorszą ozdobą ogrodu niż rzeźba, a w dodatku praktyczną. Może być wykonana z różnych materiałów: wytwornego drewna, efektownego metalu czy lekkiego plastiku, zawsze modnej wikliny lub rattanu bądź też z nieco staroświeckiego żeliwa, kutego w wymyślne formy. Wzornictwo również jest bardzo bogate: od stylowego poprzez klasyczne aż po nowoczesne. Jaką ławkę wybrać?

Ozdobne siedziska z drewna tekowego, kamienia, wikliny lub odlane z żeliwa najlepiej pasują do romantycznych klimatów. W takich ogrodowych wnętrzach dobrze wyglądają też modne ostatnio stare ogrodowe ławki, kupione na giełdzie staroci lub w komisie. Żeby przywrócić im dawną świetność, często wystarczy je pomalować.

Natomiast w nowoczesnych ogrodach dobrze się prezentują oszczędne formy, także te odlane z betonu. Z kolei najbardziej uniwersalne są drewniane i metalowe ławki - pasują do każdego ogrodowego stylu. Wszystko zależy od ich formy; siedziska stylizowane na romantyczne czy wiejskie, rozstawione swobodnie po całym ogrodzie harmonizują ze swobodnym, rustykalnym bądź naturalistycznym stylem. Te bardziej masywne, stanowiące mocniejszy akcent, mogą zamykać perspektywę regularnego ogrodu bądź też zdobić nowoczesne ogrodowe wnętrze. Do drzemki pod krzewem pnącej róży może też zapraszać skromna ławeczka z tworzywa sztucznego, które coraz doskonalej imituje drewno, kamień, a nawet beton.

Wybierając ławkę do ogrodu pamiętajmy jednak, że ważna jest nie tylko uroda mebla, lecz również trwałość i łatwość konserwacji.

Skomentuj:

Ławki ogrodowe. Usiądź, proszę...