Stare odmiany jabłoni
Wysokopienne jabłonie, które jeszcze niedawno dodawały kolorytu polskim krajobrazom, znikają bezpowrotnie. Zastępując je modnymi roślinami ozdobnymi, często pozbywamy się z ogrodów najcenniejszego skarbu.
Stare odmiany jabłoni
Jabłoń leśna (Malus sylvestris) rośnie dziko także w Polsce. Nasi przodkowie suszyli jej małe i cierpkie owoce lub wyrabiali z nich jabłecznik. Na południu Europy odmiany uprawne pojawiły się 4 tys. lat p.n.e., w Polsce - dopiero w średniowieczu. Były cennym nabytkiem ogrodów dworskich i klasztornych. Stamtąd przewędrowały do gospodarstw chłopskich.
Z najstarszych odmian uprawianych w Polsce przetrwała do dziś średniowieczna 'Królowa Renet' oraz 'Sztetyna' i nasza rodzima 'Kosztela' (obie z XVI-wiecznym rodowodem).
Dawne odmiany jabłoni- dlaczego warto mieć?
Jabłka większości starych odmian jada się nie tylko na surowo. Doskonale nadają się na przetwory. Można je suszyć, kisić, marynować, robić z nich soki, galaretki, marmolady, musy, kompoty i wino, a z jabłecznych skórek - zdrowy ocet do sałatek.
Stare odmiany jabłoni - nazwy
- 'Antonówka' - odmiana rosyjska, bardzo wytrzymała na mróz. Rodzi kwaśne owoce dobre na szarlotki i musy.
- 'Glogierówka' ('Pepinka Litewska') - owoce drobne, jasne, z niewielkim rumieńcem. Kiedyś dekorowano nimi świąteczne choinki. Uwaga, drzewo jest wrażliwe na parcha jabłoni.
- 'Grafsztynek Inflancki' - jabłka kwaskowate, jasne z prążkowanym rumieńcem dojrzewają pod koniec lata. Dobre są na przetwory i do
suszenia. - 'Koksa Pomarańczowa' - nieduże, żółtopomarańczowe owoce są tak słodkie i smaczne, że od niej wywodzą się współczesne odmiany, m.in. 'Champion', 'Gala'. Niezbyt odporna na mróz.
- 'Kosztela' - polska odmiana. Jabłka żółtozielone, twarde i słodkie. Owocuje w drugiej połowie września.
- 'Kronselka' - żółte, chrupiące i soczyste owoce pojawiają się na początku września. Odmiana deserowa.
- 'Landsberska' - wyhodowana w Gorzowie Wielkopolskim (wówczas leżącym w Niemczech). Żółte owoce dojrzewają późną jesienią. Woli cieplejsze rejony kraju.
- 'Malinowa Oberlandzka' - odmiana deserowa. Owoce niemal fioletowe z woskowym nalotem. Miąższ biały, mało soczysty, o malinowym posmaku. Dojrzewa w październiku, listopadzie.
- 'Papierówka' ('Oliwka Inflancka') - jasnozielone owo- ce doskonałe na musy pojawiają się już w drugiej połowie lipca.
- 'Złota Reneta' ('Królowa Renet') - wytworna francuska odmiana deserowa. Jedna z najstarszych odmian. Wymaga lepszych gleb i więcej ciepła. W przedwojennej Polsce bardzo popularne były szare renety o ordzawionej skórce i kwaskowym miąższu doskonałym na szarlotki, m.in. 'Szara Reneta', 'Szara Reneta Francuska', 'Piękna z Boskoop' i 'Reneta Kulona'.
Stare odmiany jabłoni - sadzonki
- Ogród Botaniczny - CZRB PAN, www.ogrod-powsin.pl, tel. (0-22) 648 38 56
- Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach, tel. (0-46) 815 78 52, www.oems_prusy.insad.pl
- Społeczny Instytut Ekologiczny, tel. (0-22) 668 97 92, www.sie.most.org.pl
- Zespół Parków Krajobrazowych w Świeciu, tel. (0-52) 331 50 00
- EKO "Szkoła życia" w Wandzinie, tel. (0-59) 832 34 13
- Szkółka Andrzeja Majkowskiego w Kruszewie, tel. 0502 307 492
- Więcej o:
Jak opiekować się starą jabłonią
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czy aronia jest trująca?
Co siać we wrześniu w ogrodzie?
Kiedy wykopać warzywa: czosnek, marchew, pietruszkę i buraczki?
Wino z winogron. Prosty przepis na wino
Nalewka z jeżyn - przepisy na jeżynówkę. Jakie ma prozdrowotne właściwości?