Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak opiekować się starą jabłonią

Tekst Marta Dziubiak Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN, Warszawa

<LI>Przycinanie Stare drzewa można przycinać przez cały sezon wegetacyjny, jednak nie późną jesienią, aby nie zmarzły w zimie. Do prac przyda się piłka ogrodnicza (tzw. lisi ogon), sekatory (z przedłużonymi rękojeściami do grubszych gałęzi i zwykły do

cieńszych) oraz pasta grzybobójcza.

<LI>Cięcie sanitarne najwygodniej przeprowadzać latem, gdy łatwo zauważyć, które gałęzie są suche. Usuwamy wszystkie pędy suche i chore - z wyraźnymi zgrubieniami, odbarwieniami i łuszczącą się korą. Cieńsze odcinamy całkiem, z konarów lub pnia wycinamy chore fragmenty do zdrowego drewna, a ranę zasmarowujemy np. Funabenem.

<LI>Cięcie korekcyjne to usunięcie lub skrócenie konarów nadmiernie wystających, konkurujących z przewodnikiem lub odchodzących pod bardzo ostrym kątem, co grozi ich odłamaniem pod ciężarem owoców.

<LI>Cięcie prześwietlające to usuwanie gałęzi zbyt zagęszczających koronę w środku, krzyżujących się, leżących jedna nad

drugą. Cięcie koron bardzo zagęszczonych rozkładamy na kilka lat, by nie wybijało zbyt dużo młodych nieowocujących pędów, tzw. wilków. Zapobiega temu również wykonanie zabiegu tuż po obfitym kwitnieniu.

<LI>Bielenie pni wykonujemy w grudniu, styczniu. Grube, ciemne pnie łatwo nagrzewają się od słońca, a przy gwałtownym spadku temperatury mogą pękać. Jasna warstwa wapna ogrodniczego odbija światło i chroni korę.

<LI>Regularne koszenie trawy pod drzewami zapobiega zakładaniu gniazd przez gryzonie i ogranicza konkurencję darni w dostępie do składników pokarmowych.

<LI>Zamiast pestycydów. Jesienią wygrabiamy spod drzew liście, bo mogą w nich zimować chorobotwórcze grzyby. Usuwamy zmumifikowane owoce po- rażone moniliozą. Wczesnym latem zbieramy opadłe zawiązki owoców (są w nich larwy owocówki jabłkóweczki). Pod koniec czerwca możemy założyć na pień opaskę z tektury falistej. Będą się pod nią gromadzić gąsienice tego szkodnika. Opaskę później zdejmujemy i palimy. Możemy też zastosować pułapkę feromonową.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak opiekować się starą jabłonią