Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dla każdego coś nowego

Alicja Gawryś

Miłośnicy roślin już zimą planują, co posadzą w skrzynkach balkonowych. Przedstawiamy więc nowe rośliny, które pojawią się tej wiosny. Nie ma wprawdzie wśród nich nieznanych gatunków, ale za to możemy oczekiwać premierowych odmian popularnych kwiatów sezonowych. Te nowalijki mają oryginalne kolory, dłużej i obficiej kwitną od starych odmian. Hodowcy starają się też, aby były bardziej odporne na choroby.

Begonia z serii Summerwings ma długie płatki podobne do skrzydeł, wąskie liście i gęste zwieszające się pędy. Wiosną w sprzedaży pojawią się odmiany w kolorze różowym - 'Pink', pomarańczowym - 'Orange' i białym - 'White' (na zdjęciu). W słońcu i półcieniu będą kwitły obficie

cały sezon.

Fiołek rogaty 'Friolina' ma miniaturowe, delikatnie pachnące kwiaty (kolory jak na zdjęciu). Zdobią roślinę od wiosny do sierpnia, a jeśli sadzonki kupimy we wrześniu - przez całą jesień. Odmiana ta posadzona w wiszącym pojemniku tworzy szeroką kulę.

Kosmos 'Chocamocha'odznacza się bardzo ciemną barwą i aksamitnymi płatkami, pachnie czekoladą. W pojemniku rośliny dorastają do 35 cm wysokości, mają zwarty pokrój. Zakupione w maju sadzonki sadzimy w pełnym słońcu. Tworzą pąki kwiatowe przez całe lato.

Sundaville 'Pretty Pink White Blush' to najnowsza odmiana tego popularnego już u nas pnącza. Ma okazałe kielichowate kwiaty o pastelowym odcieniu. Posadzona w dużym pojemniku przy podporze pnie się do wysokości 1,5-2 m. Może zimować w domu w chłodnym, jasnym miejscu.

Żeniszek 'Alto Delft' z serii Artist ma długie jak rzęsy, delikatne kwiaty rurkowe. Wyrasta do 35-40 cm wysokości i silnie się rozkrzewia, tworząc kule. Kwitnie od maja do pierwszych przymrozków, najobficiej w słońcu. Jest odporny na kaprysy pogody, nie traci urody do jesieni.

Złocień 'Monroe' z grupy Molimba od starszych odmian różni się niskim wzrostem (do 25 cm) i bardziej zwartym pokrojem. Kwitnie obficie przez całe lato. Ostatnio rośliny te występują pod nazwą "srebrzeń".

Begonia 'Soft Orange' z serii Belleconia zachwyca kolorem i wielkością kwiatów (8-10 cm średnicy), które ukazują się od wiosny do jesieni. Rośliny mają zwisły pokrój, ich pędy osiągają długość do 50 cm. Dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe.

Scewola 'White Wonder' jest odmianą o wyjątkowo dużych białych kwiatach, skupionych w płaskich kolistych kwiatostanach. Ma zwieszające się pędy długości 60-80 cm. Doskonale wygląda w kompozycjach, np. w wiszących koszach. Potrzebuje dużo światła, nie lubi suszy, ale znosi silne wiatry.

Wilec 'Black Tone' wyróżnia się najciemniejszą barwą liści spośród tej grupy pnączy. Ma bardzo zwarty pokrój i jeśli skrócimy jego pędy, nie będą zwisały, lecz utworzą kulę. Czasem wilec ten tworzy dzwonkowate kwiaty. Roślinę sadzimy pojedynczo w wiszących koszach lub w kompozycjach. Dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu. Zimą bulwy przechowujemy w domu.

Koleus 'Lime'ma najbardziej jaskrawie ubarwione liście spośród licznych odmian koleusów. Pędy są wzniesione w górę. Jeśli podetniemy je po posadzeniu roślin w pojemnikach, silnie się zagęszczą. Koleusy dobrze rosną w półcieniu, chociaż na słonecznych stanowiskach mocniej się wybarwiają. Są łatwe w uprawie, ale nie lubią zalanego podłoża. Lepiej wyglądają, gdy usuwa się ich kwiaty.

Skomentuj:

Dla każdego coś nowego