Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Z wiecznie zielonych lasów

Magdalena Narkiewicz

1. Stefanotis bukietowy (Stefanotis floribunda). Pnącze to urzeka śnieżnobiałymi kwiatami roztaczającymi silny słodki zapach. Gdy nie kwitnie, zdobią go liście długości około 7 cm. Szybko rośnie, ale można go przycinać (najlepiej wczesną wiosną) lub wielokrotnie oplatać wokół podpórki. Stefanotis nie lubi pełnego słońca

i wszelkich gwałtownych zmian warunków. Wiosną i latem musi mieć stale lekko wilgotne podłoże, a zimą powinien stać w chłodzie i być skąpo podlewany.

2. Szparag pierzasty (Asparagus falcatus). W mieszkaniu jego gałązki osiągają długość

1,5 m i jeśli nie ma podpórki, szeroko rozkłada się na boki. Szparag ten potrzebuje dużo światła, stale wilgotnej ziemi i umiarkowanego nawożenia. Zimą dobrze znosi pobyt w ciepłym pokoju. Co wiosnę należy go przesadzać, obrywając przy tym część bulwiastych korzeni i najstarsze pędy.

3. Kalanchoe Blosfelda (Kalanchoe blossfeldiana). Do kwiaciarń dostarczane są rozkwitające kępki o wysokości od 5 do 20 cm. Pojedyncze lub pełne kwiatki są w różnych odcieniach - brakuje jedynie niebieskich. W mieszkaniach ponownie nie zakwitają,

bo w okresie, gdy powinny przechodzić spoczynek, przeszkadza im światło żarówek.

4. Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha) ma setki form różniących się wielkością układem i zabarwieniem płatków, a także zarysem liści. Jest mniej wymagający od skrętnika. Znosi suche powietrze, półcień i okresowy brak wody. Tak jak skrętnikowi, roślinie tej grozi gnicie szyjki korzeniowej - lepiej więc podlewać fiołek "od dołu", tym bardziej że na zmoczonych zimną wodą liściach tworzą się białe plamy.

5. Kawa arabska (Coffea arabica) ceniona jest za lśniące ciemnozielone liście, ale największą radość sprawia, gdy kwitnie i owocuje. Niestety, zwykle kupujemy młode rośliny i musi upłynąć sporo czasu, zanim dojrzeją. Kawa lubi ciepło latem i zimą, jest też dość odporna na zacienienie, szkodzi jej natomiast ostre słońce, suche powietrze oraz chlorowana i twarda woda. Ważne, by jej korzenie miały zawsze nieco wilgoci.

6. Skrętnik (Streptocarpus) jest bliskim krewnym fiołka afrykańskiego, a jego uprawne odmiany pochodzą od wielu gatunków. Tworzy szeroką rozetę liści i okazałe kwiaty (do 5 cm długości) - różowe, niebieskie lub białe. Obficie kwitnie, jeśli ma dużo rozproszonego światła, a zimę spędza w temperaturze 15-18°C. Jak u wszystkich gatunków z tej rodziny (Gesneriace), sposób podlewania jest ważny - najlepiej wodę lać do podstawki pod doniczką i po pół godzinie usuwać jej nadmiar.



Skomentuj:

Z wiecznie zielonych lasów