Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Leśny ogród - runo leśne i bylinowa biżuteria

Małgorzata Łączyńska

Co sadzić pod koronami liściastych drzew?

25.04.2005 WARSZAWA OMPHALODES VERNA ULUDKA WIOSENNA BYLINA ROSLINA OKRYWOWA KOLOR NIEBIESKI
Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) idealnie nadaje się do zadarniania półcienistych miejsc
Fot. Ziemowit Wardecki / AG
W cieniu trawniki są na ogół mizerne, warto więc fragmenty nawierzchni zamienić w dywany roślin okrywowych. Jest tu mnóstwo próchnicy z rozkładających się liści i wystarczająco wilgotne podłoże, gdyż ocieniają je latem korony drzew. Pamiętajmy, że w leśnym zakątku nie używamy grabi (!), opadłe liście w naturalny sposób otulają na zimę delikatne roślinki runa. Nowe gatunki wprowadzamy stopniowo, sadząc je małymi grupami - jeśli się sprawdzą, można będzie efekt wzmocnić, dosadzając więcej podobnych okazów.

Pod drzewami, obok roślin wczesnowiosennych, znajdą miejsce ozdobne byliny cieniolubne. Oprócz funkii, konwalii i barwinka, które są prawie standardem, może tu rosnąć ułudka wiosenna (Omphalodes verna), miodunka plamista (Pulmonaria officinalis), zimozielone: pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) i runianka japońska (Pachysandra terminalis), orliki (Aquilegia), serduszka wspaniała (Dicentra eximia) i rośliny kwitnące latem, takie jak parzydło leśne, pluskwice, rodgersja, naparstnice czy przeróżne paprocie.

Pod drzewami iglastymi panują zupełnie inne warunki - wokół świerków, jodeł czy cisów utrzymuje się stały cień. W pobliżu sosen, które w naturze zasiedlają suche, jałowe, niezatrzymujące wody piaski, trudno przetrwać roślinom zielnym. Kwaśne podłoże sprzyja wrzosom i wrzoścom i można je tu posadzić, dodając do ziemi startową dawkę próchnicy. Runo mogą również wzbogacić krzewinki borówek i żarnowce.

Na koniec jedna uwaga. Jeśli zdecydujemy się wprowadzić w poszycie ogrodu leśnego bluszcz pospolity (Hedera helix), musimy się liczyć z faktem, że jest to roślina inwazyjna - spuszczony z oka potrafi szczelnie zabudować przestrzeń, skutecznie wypierając wszelkie inne rośliny!

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Czytaj także:

Jak urządzić leśny ogród?

Leśny ogród - runo leśne i bylinowa biżuteria

Leśny ogród. Trakty, nawierzchnie i ogrodzenia

Leśny ogród. Mała architektura

    Więcej o:

Skomentuj:

Leśny ogród - runo leśne i bylinowa biżuteria