Jak uzyskać dobry kompost
Czy wykorzystując kompost powstały z odpadków ogrodowych (liście, pędy, trawa, chwasty), nie przenosimy zarodników chorób grzybowych? Czy jest sposób na to, by z kompostem nie rozprzestrzeniało się chorób? Marzena Szydłowska
Powinniśmy także pamiętać, aby do kompostu nie wrzucać części roślin z nasionami. Wprawdzie w prawidłowo przygotowanej pryzmie kompostowej wytwarza się wysoka temperatura, ale nie zawsze wystarcza ona do zniszczenia nasion. Używając kompostu zanieczyszczonego nasionami chwastów, łatwo rozsiejemy niepożądane rośliny po całym ogrodzie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku uporczywych chwastów, które możemy w ten sposób rozprzestrzenić.
Bardzo istotne jest zapewnienie w trakcie kompostowania odpowiedniej wilgotności i napowietrzenia rozkładających się mas organicznych. Jeżeli więc odpadki składujemy w kompostowniku, musi być on przewiewny, a jego budowa powinna pozwalać na wymieszanie materiałów. Utrzymanie właściwych warunków sprzyja prawidłowemu rozkładowi resztek i powstawaniu bezpiecznego, bogatego w próchnicę podłoża.
- Więcej o:
Czy kompostownik ma uciążliwy zapach?
Kompost, czyli pożytki ze śmieci
Robimy kompost z kory
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?