Jak sobie radzić z mrówkami
Z wiosną pojawiają się w moim ogrodzie mrówki. Wiem, że to pożyteczne owady. Ale rozpanoszyły się głównie na skalniaku, gdzie są wyjątkowo uciążliwe. Jak z nimi walczyć? Maryla Klockiewicz
Zanim sięgniemy po chemię, spróbujmy mrówki odstraszyć. Skutecznym preparatem naturalnym jest gnojówka z piołunu lub wrotyczu. Przygotowujemy ją, zalewając ścięte pędy roślin wodą. Po 4 tygodniach zlewamy nieprzyjemnie pachnącą ciecz i opryskujemy nią lub podlewamy mrowisko oraz rośliny znajdujące się w pobliżu. Mrówki powinny się wynieść.
Na ścieżkach owadów i w miejscach ich aktywności, znajdujących się w sąsiedztwie roślin, warto rozkładać liście bzu czarnego, orzecha włoskiego, gałązki majeranku lub lawendy. Zwierzęta te nie lubią ich zapachu i zwykle unikają tych miejsc.
Odradzam polewanie gniazda wrzątkiem, bo można poparzyć rośliny. Podobnie jest z solą, która też wypłasza mrówki, ale szkodzi roślinom. Natomiast gotowe środki są bezpieczne dla roślin. Czasem mają one formę granulek, niekiedy preparatów do rozpylania. W handlu są także pułapki zawierające przynętę i truciznę, np. w formie żelu.
- Więcej o:
Czy mrówki szkodzą roślinom?
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]
Ściółkowanie korą [Porada eksperta]
Zioła na stres