Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uprawiać dąb korkowy [Porada eksperta]

Alicja Gawryś

Z wakacji w Portugalii przywiozłem sadzonkę dębu korkowego. Czy mogę ją posadzić od razu w ogrodzie, czy lepiej przez pewien czas uprawiać ją w donicy? Damian Figielski

15194183 https bi
Fot. shutterstock/francesco de marco
Dąb korkowy (Quercus suber) występuje w rejonie Morza Śródziemnego i tam też jest uprawiany na plantacjach. Drzewo to dorasta do 15-20 m wysokości, a jego liście są zimozielone. Na pniu bardzo powoli rozrasta się korek - obumarła część kory. Zdejmuje się go po raz pierwszy, gdy dąb ma 25 lat. W Polsce dąb korkowy nie może rosnąć w gruncie, ponieważ wytrzymuje spadki temperatury tylko do -5°C. Przywieziony okaz może Pan uprawiać przez kilka lat w donicy - latem na dworze, a zimą w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 0°C. Gdy roślina stanie się za duża, będzie problem, co z nią zrobić. Lepiej więc przywiezioną sadzonkę posadzić w płaskiej doniczce i zacząć od początku formować ją na drzewko bonsai. Skracając regularnie pędy i korzenie, uzyska Pan ciekawy okaz o pokrytym korkiem pniu i stale zielonych liściach. Proszę pamiętać o zapewnieniu roślinie chłodu zimą.

KOREK Z PNI DĘBU KORKOWEGO pobiera się stopniowo, aby dać drzewom czas na zregenerowanie tkanek. Duże plantacje znajdują się m.in. w Portugalii i Hiszpanii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uprawiać dąb korkowy [Porada eksperta]