Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego rośliny tracą ładny wygląd [Porada eksperta]

Małgorzata Szymczykiewicz

Moja dracena przechyliła się w stronę okna, a fikus benjamina stracił liście od strony pokoju. Dlaczego tak się dzieje? Jak mogę im pomóc? Maja Elżanowska

Dracena
Dracena jako zielony detal w nowoczesnym wnętrzy
Fot. LECHIZA
Zimą roślinom brakuje światła, a jeśli przy tym w mieszkaniu jest dość ciepło i kwiaty nadal rosną, to ich pędy kierują się w stronę okna, tak jak w przypadku draceny, o której Pani pisze. Na szczęście tutaj problem można rozwiązać dosyć łatwo. W ziemię wtykamy patyk i przywiązujemy do niego przekrzywiony pęd, delikatnie go prostując. Doniczkę obracamy o 180°, tak aby teraz dracena była oświetlona z drugiej strony. Wkrótce roślina powinna się wyprostować.

Fikus benjamina także najczęściej traci liście z powodu niedoboru światła, lecz jego lepiej nie przestawiać, bo może jeszcze bardziej się ogołocić. Warto go natomiast umieścić jak najbliżej okna i nie obstawiać dookoła innymi kwiatami, które by go zacieniały. Wczesną wiosną należy skrócić ogołocone gałązki, a roślina szybko wypuści młode odrosty i odzyska ładny wygląd.

Aby w przyszłości uniknąć podobnych kłopotów, warto na zimę przenieść kwiaty do chłodniejszego pomieszczenia. Wówczas zapadną w stan spoczynku, co oznacza, że nie będą rosnąć ani się wyciągać czy ogałacać z liści. W tym czasie wymagają mniej wody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego rośliny tracą ładny wygląd [Porada eksperta]