Ziemiórki zwalczanie. Proste sposoby na ziemiórki [Porada eksperta]

Wojciech Słomka, KJ

Ziemórki? Zauważyłam liczne małe muszki krążące wokół roślin doniczkowych. Jak można się ich pozbyć, nie stosując chemii? Diana Drosińska

Żółte lepy eliminują sporą część latających form ziemiórek, ale oprócz nich trzeba zastosować też inne sposoby.
Żółte lepy eliminują sporą część latających form ziemiórek, ale oprócz nich trzeba zastosować też inne sposoby.
Fot. Shutterstock/LianeM

Ziemiórki

Rośliny w mieszkaniu zostały zaatakowane przez ziemiórki. W małym nasileniu nie są one szkodnikami - odżywiają się martwą materią roślinną. Problem pojawia się wtedy, gdy rozmnażają się nadmiernie i zaczynają żerować na korzeniach oraz szyjce korzeniowej żywych roślin. Rozwijają się zawsze tam, gdzie jest wilgotno. Ten fakt można wykorzystywać jako metodę walki - przesuszając ziemię w doniczce (tylko w przypadku gatunków roślin, które dobrze to znoszą), doprowadzimy do wyginięcia ziemiórek. Dodatkowo na wierzch ziemi kładziemy kawałek jabłka miąższem w dół. Larwy z przesuszonej ziemi powędrują w kierunku jabłka i wnikną w nie. Co 2 dni zabieramy owoc i wyrzucamy go wraz z larwami znajdującymi się pod nim.
 

Ziemiórki zwalczanie

Ta metoda wymaga systematyczności. U ziemiórek zwalczamy nie tylko larwy, ale też owady dorosłe i jaja, z których rozwinie się kolejne pokolenie. Głównym sposobem walki z nimi jest higiena - codzienne mycie podstawek doniczek oraz przecieranie miejsc, w których stoją donice z kwiatami, wilgotną ścierką z dodatkiem detergentu.
 

Ziemiórki lep

Formy latające ziemiórek (muszki) można zabijać np. packą na muchy bądź przyczepić obok roślin żółte tablice lepowe (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Gdy przyklei się sporo szkodników, lepy wymieniamy.
 

Ziemiórki środek

Spośród metod biologicznych wskazane są: napar z czosnku, tytoniu lub wrotyczu, stosowane do podlewania.

Skomentuj:

Ziemiórki zwalczanie. Proste sposoby na ziemiórki [Porada eksperta]