Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Liście lecą z drzew

Małgorzata Wójcik

Grabienie liści nie musi być wcale ciężką pracą, jeśli sięgniemy po lekkie narzędzie z wygodnym trzonkiem.

szczotka do liści
Szczotka uniwersalna Solid, ok. 74 zł, Fiskars
Fot. Fiskars
Do usuwania liści z trawnika nadają się nie tylko grabie, ale także szczotka, kosiarka lub dmuchawa. W małym ogrodzie wystarczą nam grabie do liści - proste lub wachlarzowe. Warto sięgnąć po te z trzonkiem ergonomicznym lub teleskopowym (który można dostosować do swojego wzrostu). Rozległy ogród łatwiej oczyścić z liści dmuchawą lub odkurzaczem ogrodowym. Zebrane przenosimy na kompost. Można też posprzątać liście kosiarką (z koszem), która przy okazji je rozdrobni, co przyśpiesza ich rozkład. Część opadłych liści można wykorzystać do okrycia rabat. Uwaga, liście orzecha włoskiego i dębu wolniej się rozkładają ze względu na dużą ilość garbników.

Ogrodowy recykling

Zebrane jesienią liście (zdrowe, nieporażone przez choroby) można oczywiście spakować w worki, by wywiozła je firma usuwająca odpady z terenu gminy. Jednak taki materiał organiczny jest cennym surowcem i warto go przekompostować na terenie własnej działki. Po rozdrobnieniu liście często już w kolejnym sezonie są gotowe do wykorzystania i można nimi zasilić rośliny ozdobne, warzywa lub drzewka. Na kompost nadają się także gałęzie, ale koniecznie po rozdrobnieniu (najlepiej specjalną rozdrabniarką).

Kompost należy umieścić w zacienionym miejscu. Warto osłonić go płotkiem, murkiem bądź żywopłotem. Na pryzmę można wysypywać również odpady organiczne z kuchni (obierki warzyw i owoców - z wyjątkiem cytrusów - lub fusy). Odpadki na kompoście należy co pewien czas przerzucać i podlewać wodą (w ten sposób przyspieszymy proces rozkładu).

Na małej działce zamiast typowej pryzmy kompostowej warto ustawić estetycznie wyglądający kompostownik z metalowej siatki, drewna lub tworzywa.

Dlaczego jesienią liście zmieniają swój kolor?SONY DSC            8BIM%,sE8BIM^Fot. Anna KraśkoSkomentuj:

Liście lecą z drzew