Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świąteczne drzewko, czyli jak ubrać choinkę - praktyczne wskazówki

Tekst: Alicja Gawryś, KJ

Chociaż na Święta niejednemu wystarczy symboliczny stroik, nadal w wielu domach chętnie ubieramy tradycyjną choinkę - to wprowadza świąteczną atmosferę. Wybór ozdób jest ogromny - dlatego czasem trudny. Warto więc wcześniej się zastanowić, w jakiej kreacji chcemy oglądać naszą choinkę. Podpowiadamy - jak ubrać choinkę!

09.10.2008 WARSZAWA SESJA SWIATECZNA DLA MIESIECZNIKA DZIECKO OZDOBY SWIATECZNE WYKONANE PRZEZ 3 LETNIE DZIECKO , STYLIZACJA KINGA KOLARY FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Ręcznie wykonane ozdoby z tiulu, oklejonego koralikami, i gwiadkami.
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?

Magiczny klimat w czasie świąt Bożego Narodzenia zawdzięczamy świątecznym dekoracjom. Wśród nich najważniejsza jest choinka. Można ja zobaczyć w każdym domu, kościołach, urzędach i sklepach. Choinka jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Zwyczaj ubierania choinek zrodził się w czasach reformacji z Niemczech. Propagatorem tego zwyczaju był Martin Luter. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Do Polski choinki dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku.

Symbolika choinki

Choinka czyli drzewko świąteczne jest symbolem Boga. Przedstawił ją tak już w VIII wieku święty Bonifacy. Choinka to także symbol życia i nadziei dlatego pojawia się w naszych domach w Święta Bożego Narodzenia?

Żywa czy sztuczna - jaką choinkę wybrać?

Zarówno żywe, jak i sztuczne choinki mają zwolenników i przeciwników. Na pewno osoby, które chcą mieć mało sprzątania, powinny postawić na sztuczną choinkę, która nie gubi igieł.

Jaki stojak pod choinkę wybrać?

Stojak pod choinkę może być metalowy, drewniany albo z tworzywa sztucznego. Do żywej choinki warto kupić stojak z pojemnikiem na wodę. W takim stojaku cięta choinka dłużej zachowa świeżość. Jak już odpowiednio oprawimy choinkę to możemy zastanowić się teraz jak ubrać choinkę na Boże Narodzenie?

Jak ładnie ubrać choinkę - praktyczne wskazówki

Zwolennicy tradycyjnych świątecznych drzewek oraz rodziny, które angażują w ubranie choinki dzieci, mogą postawić na kolorowe akcenty. Jakie ozdoby choinkowe? - takie jak zawieszki w kształcie pluszowych misiów, piernikowych ludzików, kotków, piesków, baletnic lub też modnych ostatnio flamingów. Ręcznie wykonane ozdoby z tiulu, oklejonego koralikami, i gwiadkami , a na szczycie choinki gwiazda.

Jak modnie ubrać choinkę? Nieodzowne będą lampki choinkowe żeby choinka była atrakcyjna również po zmierzchu. Ostatnio modny jest minimalizm czyli jak ubrać białą choinkę? Wystarczy dobrać wszystkie dodatki w kolorze białym lub nawet dodać białego śniegu w spreju. Choinka ubrana czy choinka rozebrana? W nurcie eko strojenie choinki nie potrzebne, ważne jest żywe drzewko i jego wprowadzenie do domu i tylko ozdobienie czubka choinki gwiazdą. Można też zamiast ozdób choinkowych - suszonymi owocami ubrać choinkę.

Z formą samego drzewka też bywa różnie - może to być ścięty z plantacji albo rosnący w doniczce świerk, jodła czy sosna, albo całkiem nieduży jałowiec bądź cyprysik. Zamiast naturalnego drzewka, można je złożyć ręcznie z małych gałązek, przywiązanych do kijka, a nawet użyć zupełnie innego materiału.

Na oprawionej choince najpierw montujemy światełka. Teraz możemy rozpocząć ubieranie choinki - w sposób tradycyjny, czy "odlotowy" - jak nam podpowiada wyobraźnia. Zapewniam, że to pyszna zabawa.

Jak ubierać choinkę w stylu glamour?

Fani eleganckiego stylu powinni postawić na kolory złota lub srebra. Świerk lub jodła idealnie komponują się ze stonowanymi kolorami i ciepłym, jednostajnym światłem. Dobrym pomysłem jest zakup świecących girland o ciekawych wzorach, np. gwiazdek lub miniaturowych latarenek.

Choinkowe mody

Na początku dziejów choinki - to jest drzewka wstawianego do domu z okazji Bożego Narodzenia - ozdoby pochodziły z natury. Na gałązkach zawieszano więc jabłka (jako symbol grzechu Adama i Ewy), orzechy, pierniki, gwiazdki wyplatane ze słomy, przypinano też płonące świeczki, przypominające Światło Chrystusa (ale także, według pogańskich wierzeń - odpędzające złe moce). Drzewko otaczano też łańcuchami z papieru, co miało symbolizować spętanie ludzi przez grzech.

Te stare zwyczaje i dziś mają swych wiernych zwolenników, choć na szczęście niebezpieczne świeczki zastąpiliśmy lampkami elektrycznymi.

W XIX wieku na choinkach pojawiły szklane bombki, zdobne w najrozmaitsze motywy, powłóczyste i lśniące "włosy anielskie", zabawki klejone z papieru - gwiazdki, dzwoneczki, aniołki, kokardki. Na tworzenie choinkowych ozdób poświęcano większość grudniowych wieczorów.

Na gałązkach chętnie zawieszano też cukierki (zwłaszcza długie lodowe sople), które dziwnym trafem, szybko stawały się tylko pustym opakowaniem, zwisającym na nitce.

W połowie XX wieku na zielone gałązki wtargnęły ozdoby z plastiku. Ich estetykę lepiej przemilczeć, ale były powszechnie dostępne (np. w kioskach) nawet podczas stanu wojennego.

Ozdabianie choinek przechodziło jakby różne style. Przez wiele lat modne były choinki wielobarwne, w latach 90-tych XX wieku popularne stały się choinki utrzymane w jednej tonacji - całe w złocie, srebrze, czerwieni, bądź fiolecie. Ten trend utrzymuje się i dotychczas.

Choinki - "składaki"

Jeśli ktoś nie ma ochoty na wydawanie pieniędzy na całe drzewko, może je sklecić własnoręcznie. Potrzebny będzie kijek na podstawce (w wersji mini może to być kuchenny stojak na papierowe ręczniki). Do kijka partiami przywiązujemy gałązki drzew lub krzewów iglastych. Polecam sosnę, jałowiec (z wyjątkiem tych najbardziej kłujących) lub cyprysik, bo nawet po zaschnięciu nie tracą świeżego wyglądu. Z gałązek formujemy kształt stożka i ... choinka jest gotowa do ubrania.

Kto lubi ekstrawaganckie pomysły, może swoją choinkę skomponować z kartonu, korzenia wykopanego krzewu, z szyszek, czy orzechów.

Jeśli użyjemy kilku namoczonych w wodzie gąbek florystycznych i wbijemy w nie cięte liście i kwiaty, uzyskamy jeszcze inną formę choinki.

Kilka przykładów prezentujemy na zdjęciach, ale Wasza inwencja może nie mieć granic.

Skomentuj:

Świąteczne drzewko, czyli jak ubrać choinkę - praktyczne wskazówki