Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Choinka - jak ją ubrać?

Tekst: Alicja Gawryś

Chociaż na Święta niejednemu wystarczy symboliczny stroik, nadal w wielu domach chętnie ubieramy tradycyjną choinkę. Wybór ozdób jest ogromny - dlatego czasem trudny. Warto więc wcześniej się zastanowić, w jakiej kreacji chcemy oglądać naszą choinkę.

09.10.2008 WARSZAWA SESJA SWIATECZNA DLA MIESIECZNIKA DZIECKO OZDOBY SWIATECZNE WYKONANE PRZEZ 3 LETNIE DZIECKO , STYLIZACJA KINGA KOLARY FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Ręcznie wykonane ozdoby z tiulu, oklejonego koralikami, i gwiadkami.
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Z formą samego drzewka też bywa różnie - może to być ścięty z plantacji albo rosnący w doniczce świerk, jodła czy sosna, albo całkiem nieduży jałowiec bądź cyprysik. Zamiast naturalnego drzewka, można je złożyć ręcznie z małych gałązek, przywiązanych do kijka, a nawet użyć zupełnie innego materiału.

Na oprawionej choince najpierw montujemy światełka. Teraz możemy rozpocząć jej strojenie - w sposób tradycyjny, czy "odlotowy" - jak nam podpowiada wyobraźnia. Zapewniam, że to pyszna zabawa.

Choinkowe mody

Na początku dziejów choinki - to jest drzewka wstawianego do domu z okazji Bożego Narodzenia - ozdoby pochodziły z natury. Na gałązkach zawieszano więc jabłka (jako symbol grzechu Adama i Ewy), orzechy, pierniki, gwiazdki wyplatane ze słomy, przypinano też płonące świeczki, przypominające Światło Chrystusa (ale także, według pogańskich wierzeń - odpędzające złe moce). Drzewko otaczano też łańcuchami z papieru, co miało symbolizować spętanie ludzi przez grzech.

Te stare zwyczaje i dziś mają swych wiernych zwolenników, choć na szczęście niebezpieczne świeczki zastąpiliśmy lampkami elektrycznymi.

W XIX wieku na choinkach pojawiły szklane bombki, zdobne w najrozmaitsze motywy, powłóczyste i lśniące "włosy anielskie", zabawki klejone z papieru - gwiazdki, dzwoneczki, aniołki, kokardki. Na tworzenie choinkowych ozdób poświęcano większość grudniowych wieczorów.

Na gałązkach chętnie zawieszano też cukierki (zwłaszcza długie lodowe sople), które dziwnym trafem, szybko stawały się tylko pustym opakowaniem, zwisającym na nitce.

W połowie XX wieku na zielone gałązki wtargnęły ozdoby z plastiku. Ich estetykę lepiej przemilczeć, ale były powszechnie dostępne (np. w kioskach) nawet podczas stanu wojennego.

Ozdabianie choinek przechodziło jakby różne style. Przez wiele lat modne były choinki wielobarwne, w latach 90-tych XX wieku popularne stały się choinki utrzymane w jednej tonacji - całe w złocie, srebrze, czerwieni, bądź fiolecie. Ten trend utrzymuje się i dotychczas.

Choinki - "składaki"

Jeśli ktoś nie ma ochoty na wydawanie pieniędzy na całe drzewko, może je sklecić własnoręcznie. Potrzebny będzie kijek na podstawce (w wersji mini może to być kuchenny stojak na papierowe ręczniki). Do kijka partiami przywiązujemy gałązki drzew lub krzewów iglastych. Polecam sosnę, jałowiec (z wyjątkiem tych najbardziej kłujących) lub cyprysik, bo nawet po zaschnięciu nie tracą świeżego wyglądu. Z gałązek formujemy kształt stożka i ... choinka jest gotowa do ubrania.

Kto lubi ekstrawaganckie pomysły, może swoją choinkę skomponować z kartonu, korzenia wykopanego krzewu, z szyszek, czy orzechów.

Jeśli użyjemy kilku namoczonych w wodzie gąbek florystycznych i wbijemy w nie cięte liście i kwiaty, uzyskamy jeszcze inną formę choinki.

Kilka przykładów prezentujemy na zdjęciach, ale Wasza inwencja może nie mieć granic.

Skomentuj:

Choinka - jak ją ubrać?