Przycinanie draceny, czyli jak odmłodzić dracenę
Dracena przycinanie? Z tym problemem spotyka się wielu miłośników roślin. Draceny i juki rosną dość szybko i po kilku latach sięgają sufitu i nie mieszczą się w mieszkaniu. Są jednak sposoby, by je odmłodzić.
Draceny i juki - przycinanie
Obie te rośliny oferowane są także jako zwyczajne pojedyncze okazy wyrastające prosto z doniczki, a nie z przyciętego pieńka.
Dracena - przycinanie suchych liści
Kiedy dracena ma mało światła
Kiedy dracena jest zbyt wysoka
Dracena wonna przycinanie - sadzonki
Podłoże dla sadzonek może się składać z mieszanki piasku z lekkim torfem, mieszanki torfu z perlitem, lub z samego, niezbyt drobnego piasku. Wsypujemy je do skrzynki, doniczki lub do małej domowej szklarenki z przezroczystym daszkiem. Podłoże nawilżamy.
W podłożu robimy patyczkiem otwór i zagłębiamy w nim przygotowane wcześniej sadzonki. W doniczce umieszczamy je pojedynczo. W skrzynce - po kilka, w sporych odstępach, tak, by nie stykały się liśćmi.
Dracena rozmnażanie
Naczynie z sadzonkami ustawiamy w jasnym miejscu, ale chronimy przed silnym słońcem. Podłoże powinno być stale wilgotne. Sprawdzamy, czy na liściach nie pojawiły się plamy lub pleśń. chore sadzonki trzeba usunąć.
Po kilu tygodniach powinny zacząć wyrastać młode korzenie. wówczas miniszklarenkę i sadzonki pod folią wietrzymy, a po pewnym czasie zdejmujemy okrycie. Po pewnym czasie sprawdzamy, czy korzenie tworzą już sporą wiązkę.
Sadzonki do doniczek
Sadzonka z pnia?
Rozmnażanie przez odkłady
Jak to zrobić? Pęd, zakończony pióropuszem liści, nacinamy płytko tuż poniżej pióropusza, w kilku miejscach (nacięcia powinny się znajdować na tej samej wysokość, czyli razem tworzyć pierścień). Ranki zasypujemy preparatem do ukorzeniania roślin zielnych.
W odległości ok.10 cm poniżej nacięć podwiązujemy na pędzie spory kawałek folii (patrz rysunki). Następnie, wokół miejsca nacięcia formujemy z folii jakby woreczek, do którego wsypujemy kilka garści wilgotnego torfu lub torfu zmieszanego z piaskiem. Górną część woreczka obwiązujemy powyżej miejsca nacięcia. Woreczek powinien być szczelny, by nie wysypywało się z niego podłoże. To jest właśnie odkład powietrzny na pędzie. Roślina nadal jest w całości, a woreczku z wilgotnym podłożem powinny się teraz wytworzyć na pędzie korzenie. Proces trwa zwykle kilka tygodni.
Kiedy poprzez folię dostrzeżemy, że młode korzenie są już całkiem spore, pęd odcinamy poniżej woreczka, a folię rozwiązujemy. Uformowaną bryłkę korzeniowa wraz a torfem umieszczamy w doniczce z ziemią, którą lekko ugniatamy. Mamy więc gotową ukorzenioną roślinę z pióropuszem liści na szczycie. Teraz trzeba ją często spryskiwać i dbać, by miała stale wilgotną ziemię.
Chora dracena
- Więcej o:
Jak pielęgnować męczennicę
Różaneczniki chronią się przed mrozem
Kto musi sprzątać śnieg wzdłuż posesji?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?