Przesadzamy kaktusy

Alicja Gawryś

Mam kilka kaktusów, które rosną w torfowej ziemi, w której chyba nie czują się dobrze. Jak przygotować dla nich odpowiednie podłoże? Aneta Dobrowolska

Kaktusy przesadzajmy w grubych rękawiczkach, by nie pokłuć się cierniami.
Kaktusy przesadzajmy w grubych rękawiczkach, by nie pokłuć się cierniami.
Fot. Shutterstock

Często kaktusy bywają sprzedawane w torfowym podłożu, które łatwo wysycha i wręcz odstaje od doniczek. Pani okazy wymagają przesadzenia - wczesna wiosna jest na to dobrą porą. Proponuję kupić podłoże przeznaczone do kaktusów i sukulentów, które zawiera dużą domieszkę żwiru i piasku. Jest więc przepuszczalne, ale podczas zimowego spoczynku kaktusów, kiedy ich nie podlewamy, nie zbryla się jak torf. Jeśli nie uda się kupić specjalnej ziemi, można doprawić podłoże uniwersalne, mieszając je z drobnym żwirkiem lub keramzytem i piaskiem. Podczas przesadzania kaktusów proszę pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki. Radziłabym delikatnie usunąć nieco torfu spomiędzy korzeni. Następnie, po wstawieniu kaktusa do doniczki, należy obsypać korzenie podłożem i lekko ucisnąć. Warstwę podłoża wokół szyjki korzeniowej powinien stanowić sam żwir.

Zobacz 10 roślin doniczkowych, o których pielęgnacji możesz zapomniećRośliny nie do zdarciaFot. Łukasz Zandecki / AG/ Mariusz PietrońSkomentuj:

Przesadzamy kaktusy