Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Storczyk z nasion czyli jak wysiać storczyki?

Wiesław Gawryś, KJ

Storczyki z nasion ? Zabawiłam się w zapylanie białego falenopsisu pyłkiem z okazu o nakrapianych kwiatach. I o dziwo - wyrósł owoc. Czekam, aż dojrzeje, wtedy zamierzam wysiać zebrane z niego nasiona. Ale jak to zrobić? Eliza Sadowska

Storczyk rozmnażanie z nasion

Nasiona storczyków są bardzo drobne i nie zawierają substancji zapasowych. W naturze, aby wykiełkować, muszą współpracować z odpowiednimi grzybami. Jest to powszechne w przyrodzie zjawisko mikoryzy. W profesjonalnie prowadzonych szklarniach nasiona wysiewa się na specjalnych pożywkach agarowych.

Storczyki pielęgnacja. 10 tajemnic uprawy storczyków

Storczyk z nasion

W domu trudno o takie podłoże, dlatego szanse uzyskania siewek są małe. Jeśli jednak chciałaby Pani spróbować, proszę pobrać trochę podłoża z doniczek, w których rosną falenopsisy, umieścić je w czystym słoiku, zwilżyć, a następnie na powierzchni wysiać nasiona i zakręcić nakrętkę. Słoik należy ustawić w jasnym miejscu, w temperaturze ok. 20°C. Jeśli w podłożu znajdują się grzyby mikorytyczne, to istnieją szanse na wykiełkowanie nasion. Wschodzące siewki powinny pozostać tam kilka miesięcy. Krytycznym momentem będzie przeniesienie ich do zwykłych doniczek - wtedy trzeba szczególnie dbać o nawilżanie powietrza. Po przesadzeniu siewek warto zaaplikować do podłoża szczepionkę mikoryzową dla storczyków, co poprawi rozwój korzeni i sprawi, że rośliny szybciej zaczną kwitnąć.

Storczyk Cymbidium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?

Tajemnicze storczyki Cambrie. Storczyki ze sklepów ogrodniczych

Skomentuj:

Storczyk z nasion czyli jak wysiać storczyki?