Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łąka kwietna

Małgorzata Wójcik

Coraz częściej zamiast trawnika w naszych ogrodach pojawia się łąka kwietna. Zanim ją założymy warto się chwilę zastanowić. Odpowiedni dobór gatunków zaoszczędzi nasz czas i pieniądze...

Powiązane w pęczki bukieciki z rumianku, lebiodki i krwawnika powieszono kwiatostanami w dół w suchym pomieszczeniu.
Powiązane w pęczki bukieciki z rumianku, lebiodki i krwawnika powieszono kwiatostanami w dół w suchym pomieszczeniu.
Fot. Shutterstock
Łąka to miejsce silnie nasłonecznione. Ziemia często jest tu gliniasta lub piaszczysta i do tego bardzo wysuszona. Rośliny bywają narażone na ostre wiatry, rosną przemieszane ze sobą, tak jak się wysiały w poprzednim roku. Czerwone maki z błękitnymi chabrami, białe złocienie lub żółte jaskry z różowymi firletkami to jedne z piękniejszych kompozycji. Warto się na nich wzorować. Kwiaty polne można wkomponować w istniejącą rabatę lub na większej przestrzeni stworzyć łąkę kwietną. Wymaga ona jednak koszenia o odpowiedniej porze, aby rośliny jednoroczne (np. mak polny) zdążyły zawiązać nasiona.

Przenosić rośliny z naturalnych stanowisk do ogrodu?

Rośliny z naturalnych stanowisk możemy próbować przenosić do swojego ogrodu. Ale nie zawsze sprawa jest prosta. Pamiętajmy, że aby móc cieszyć się kwiatami łąkowymi w ogrodzie, trzeba zapewnić im warunki podobne do naturalnych. Najpierw warto pójść na łąkę, która znajduje się w pobliżu naszej posesji (gdzie podłoże będzie miało podobne właściwości oraz odczyn pH), by sprawdzić, które gatunki występują tam najliczniej. Najlepiej zebrać nasiona (dojrzałe) i od razu wysiać je na wybrane w ogrodzie miejsce, wcześniej przekopane i odchwaszczone. Dotyczy to np. maków, dziewanny, chabrów, złocieni, wyki, żmijowca, dzikiego ślazu lub wiesiołka. Można też przesadzić całą roślinę (najłatwiej wczesną wiosną), mając jednak na uwadze, że niektóre gatunki nie lubią takich przenosin, gdyż wytwarzają głęboki palowy korzeń. Jeśli nie mamy czasu na zbieranie nasion, sięgnijmy po gotowe mieszanki nasion roślin łąkowych.

Zrywać czy nie zrywać

Zanim zabierzemy się za przenoszenie roślin z ich naturalnego środowiska, koniecznie sprawdźmy, czy wybrane przez nas gatunki nie podlegają ochronie prawnej. Wówczas nie można ich ani przesadzać, ani pobierać z nich żadnych części (nawet pozyskiwać nasion). Nie wolno też niczego wykopywać z obszarów chronionych (parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych).

Rośliny jadalne

Część dziko rosnących gatunków nadaje się do sporządzania smacznych potraw, napojów lub deserów. Podczas zbierania roślin pamiętajmy jednak, by dokładnie się im przyjrzeć. Jeśli nie mamy pewności, czy dany okaz jest jadalny, nie zrywajmy go. Jednym z łatwiejszych przepisów jest przyrządzenie herbatki (naparu).

Pozyskiwanie materiału roślinnego (np. ziół leczniczych) przeprowadzamy, gdy kwiaty są w fazie pąka, nie w pełni rozwinięte (jest wówczas najwięcej olejków eterycznych).

Jak zbierać i suszyć zioła?

Zbieramy tylko zdrowe części roślin.

Suszenie polega na pozbyciu się nadmiaru wody. Liście i pojedyncze kwiaty rozkładamy osobno na płótnie, w ciemnym, ciepłym i suchym pomieszczeniu. Bukiety wieszamy.

Przechowywanie suszonych roślin. Kwiaty lub liście przechowujemy w hermetycznie zamykanych słoikach z ciemnego szkła. Suszonych kwiatów można używać do potpourri.

Kwiaty zrywamy rano, po opadnięciu rosy. Potem strzepujemy je delikatnie (aby wypadły owady), układamy w niedużych i luźnych kiściach, by rośliny nie zgniły. Warto zaopatrzyć bukiety w karteczki z nazwami gatunków, gdyż po wysuszeniu mogą zupełnie zmienić swój wygląd.

12 najlepszych roślin na łąkę kwietnąRośliny na łąkę kwietnąFot. ShutterstockSkomentuj:

Łąka kwietna