Ostróżka ogrodowa - ciekawe odmiany do ogrodu
Kwitną wczesnym latem i kojarzą się z wdzięcznymi, naturalistycznymi rabatami. Najpiękniejsze ogrodowe odmiany to dzieło hodowców.
Ostróżka - bylina wczesnego lata
Należące do rodziny jaskrowatych ostróżki (Delphinium) to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących latem. Są wysokie - niektóre osiągają 2 m - ozdobione okazałymi kwiatostanami (o wysokości ok. 40 cm) o niebieskich, fioletowych, różowych lub białych kwiatach. Kwiatki mają charakterystyczny wyrostek, tzw. ostrogę - stąd też polska nazwa rośliny. Większość ma jasnozielone, pierzaste i powcinane liście. Wśród ostróżek znajdziemy gatunki jednoroczne oraz byliny. Kupując sadzonki, warto dokładnie sprawdzić, czy roślina będzie tylko sezonową ozdobą, czy pozostanie na rabacie kilka lat. Pamiętajmy jednak, że ostróżki są dosyć chimeryczne - jeśli warunki im nie odpowiadają, także gatunki bylinowe są krótkowieczne.
Na zdjęciu powyżej: Intensywnie niebieskie kwiaty ostróżki ogrodowej mienią się w słońcu na fioletowo
Fot. Alamy
Na zdjęciu powyżej: 'Red Caroline'
Odmiany ostróżki ogrodowej (Delphinium × cultorum)
Najbardziej popularne odmiany pochodzą od ostróżki ogrodowej (Delphinium × cultorum) i są dziełem botaników. Zostały podzielone na grupy. Najbardziej okazałe są te z grupy Elatum - najwyższe (do 2 m), z prostymi, nierozgałęzionymi kwiatostanami o gęsto osadzonych kwiatach. W grupie Bella-donna znajdziemy odmiany niższe (ok. 140 cm), z rozgałęzionymi kwiatostanami i luźno ułożonymi kwiatami. Do grupy Pacyfik zalicza się ostróżki osiągające do180 cm, z licznymi, gęsto ułożonymi, pełnymi lub półpełnymi kwiatami na nierozgałęzionych kwiatostanach. Ich kwitnienie jest jednak z roku na rok jest coraz słabsze. Bardzo wartościowe są odmiany z grupy New Millenium Series. Są odporne na choroby, mają mocne pędy, pełne kwiaty i dorastają do 160 cm.
Na zdjęciu powyżej: 'New Millenium Pagan Purples'
Fot. Flora Press
Na zdjęciu powyżej: 'Princess Caroline'
Gdzie sadzić ostróżki?
Ostróżki uprawiane w ogrodzie najlepiej wyglądają na naturalistycznych rabatach, w towarzystwie kwitnących latem liliowców, czosnków ozdobnych, róż, łubinu, naparstnic, bodziszka, rudbekii i krwawnika. Pamiętajmy jednak przy sadzeniu, że zbyt gęsto rosnące okazy są podatne na chorobę grzybową - mączniaka prawdziwego. Z dolnych partii roślin warto usuwać liście, by umożliwić lepszą cyrkulację powietrza, co utrudni rozwój chorobie. Ostróżki nadają się też na bukiety. W tym celu ścinamy kwiatostany rozwinięte tylko do połowy. W wazonie kwiaty utrzymują się 3-6 dni, potem ich płatki zaczynają się osypywać. Ten efekt można nieco opóźnić, dosypując do wody preparat do kwiatów ciętych i ustawiając rośliny w chłodnym miejscu. Kwiaty ostróżek można również suszyć (dobrze zachowują kolor) i wykorzystywać do układania zimowych kompozycji.
Na zdjęciu powyżej: Ostróżki w towarzystwie chabra krwistego, alstremerii, pierwiosnka główkowego i czyśćca
Fot. Alamy
Na zdjęciu powyżej: kontrastowe zestawienie fioletowych ostróżek z żółtymi krwawnikami sprawdza się w nasłonecznionym miejscu
- Więcej o:
Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby
Ogród w stylu angielskim
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik