Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rabata rustykalna na słonecznym miejscu

Małgorzata Wójcik

Wiosna to najlepszy moment na zakładanie rabat bylinowych. Rośliny zdążą się ukorzenić i większość zakwitnie już latem.

The Home Guard-ener. Designed by: Gary Hillery & Ken Walton. Large Garden. RHS Flower Show Tatton Park 2013.
RHS

Oto typowa kompozycja do ogrodu wiejskiego. Tłem dla roślin jest ogrodzenie z drewnianych sztachet. Wszystkie posadzone tu okazy to gatunki okazale kwitnące i kochające słońce. Większość ma kwiaty w ciepłych, mocnych barwach - czerwone, pomarańczowe i żółte. Dyskretnym dodatkiem są fiolet i róż. Z tyłu posadzone zostały wysokie ostróżki ogrodowe, naparstnice, płomyki wiechowate, ślazownik malwowy i okazałe dalie. Ich wysokie, wiotkie łodygi podpiera i zabezpiecza przed wiatrem płotek.

Środek rabaty to średniej wysokości gatunki tworzące szerokie kępy. Zasłaniają one dolne, mniej efektowne partie wysokich bylin. Kwitną tu ciemnofioletowe krwawnice, żółte dzielżany i nachyłki, wytrzymałe na suszę krwawniki i jasnożółta tojeść. Ciekawym dodatkiem są ślazówki o jasnoróżowych kwiatach. Brzeg rabaty obsadzono niskimi kępkami bylin. Doskonale prezentują się tu fioletowe dzwonki czy bodziszki oraz krwistoczerwone i różowe goździki. Niziutka biała kępka to posłonek. Rustykalny charakter rabaty podkreślają dynie i sałata rosnące naprzeciw kwiatów.

 

Sprawdź jakie rośliny wchodzą w skład rabaty - najedź myszką na pineski

Jeżeli ogród w stylu rustykalnym jest lekko zacieniony, niektóre z roślin należy wymienić. Kochające słońce ostróżki i ślazowniki lepiej zastąpić tytoniem ozdobnym o niebieskich kwiatach. Zamiast dalii posiejmy wiosną pod ogrodzeniem nasiona nasturcji, której łodygi będą wspinać się po sztachetach. Kolorowe krwawniki zamieńmy na orliki o pełnych kwiatach, zaś dzielżany oraz nachyłki - np. na tojad mocny. Do tego zestawu niebieskich i różowych kwiatów pasować będą liliowe płomyki 'Flame Violet'. Na brzegu kompozycji zaś ładnie zaprezentuje się kępa niezapominajek.

Wystarczy zamienić kilka gatunków by stworzyć kompozycję odpowiednią na stanowisko półcieniste

Skomentuj:

Rabata rustykalna na słonecznym miejscu