Rabata rustykalna na słonecznym miejscu

Małgorzata Wójcik

Wiosna to najlepszy moment na zakładanie rabat bylinowych. Rośliny zdążą się ukorzenić i większość zakwitnie już latem.

The Home Guard-ener. Designed by: Gary Hillery & Ken Walton. Large Garden. RHS Flower Show Tatton Park 2013.
RHS

Oto typowa kompozycja do ogrodu wiejskiego. Tłem dla roślin jest ogrodzenie z drewnianych sztachet. Wszystkie posadzone tu okazy to gatunki okazale kwitnące i kochające słońce. Większość ma kwiaty w ciepłych, mocnych barwach - czerwone, pomarańczowe i żółte. Dyskretnym dodatkiem są fiolet i róż. Z tyłu posadzone zostały wysokie ostróżki ogrodowe, naparstnice, płomyki wiechowate, ślazownik malwowy i okazałe dalie. Ich wysokie, wiotkie łodygi podpiera i zabezpiecza przed wiatrem płotek.

Środek rabaty to średniej wysokości gatunki tworzące szerokie kępy. Zasłaniają one dolne, mniej efektowne partie wysokich bylin. Kwitną tu ciemnofioletowe krwawnice, żółte dzielżany i nachyłki, wytrzymałe na suszę krwawniki i jasnożółta tojeść. Ciekawym dodatkiem są ślazówki o jasnoróżowych kwiatach. Brzeg rabaty obsadzono niskimi kępkami bylin. Doskonale prezentują się tu fioletowe dzwonki czy bodziszki oraz krwistoczerwone i różowe goździki. Niziutka biała kępka to posłonek. Rustykalny charakter rabaty podkreślają dynie i sałata rosnące naprzeciw kwiatów.

Sprawdź jakie rośliny wchodzą w skład rabaty - najedź myszką na pineski

Jeżeli ogród w stylu rustykalnym jest lekko zacieniony, niektóre z roślin należy wymienić. Kochające słońce ostróżki i ślazowniki lepiej zastąpić tytoniem ozdobnym o niebieskich kwiatach. Zamiast dalii posiejmy wiosną pod ogrodzeniem nasiona nasturcji, której łodygi będą wspinać się po sztachetach. Kolorowe krwawniki zamieńmy na orliki o pełnych kwiatach, zaś dzielżany oraz nachyłki - np. na tojad mocny. Do tego zestawu niebieskich i różowych kwiatów pasować będą liliowe płomyki 'Flame Violet'. Na brzegu kompozycji zaś ładnie zaprezentuje się kępa niezapominajek.

Wystarczy zamienić kilka gatunków by stworzyć kompozycję odpowiednią na stanowisko półcieniste

Sprawdź jakie rośliny wchodzą w skład rabaty - najedź myszką na pineski

Skomentuj:

Rabata rustykalna na słonecznym miejscu