Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Więdnący różanecznik

Wojciech Słomka

Mój miniaturowy różanecznik ma dziwnie przywiędnięte liście, a na ich blaszkach widać plamy. Czy to jakaś choroba? Jak go uzdrowić? Magdalena Klik

Rhododendron cv. SLOWA KLUCZOWE: Ostrość Wysoka jakość różaneczniki Polska mazowieckie Pruszków 3-5 PCK
Ten sam okaz już przed rokiem miał lekko zwiędnięte liście i pierwsze plamy.
ARCHIWUM PRYWATNE

Roślina ma symptomy rizoktoniozy różanecznika - choroby wywołanej przez grzyb Rhizoctonia solani. Przybiera ona dwie formy: pędową i liściową. Pani różanecznik ma tę drugą, która objawia się nieregularnymi plamami na dolnych liściach. Cechą charakterystyczną formy liściowej rizoktoniozy u różaneczników jest wąska żółta otoczka wokół przebarwień. Liście zasychają, skręcają się i opadają.

Chorobę należy leczyć preparatami Rovral Aquaflo 500 SC oraz Topsin M 500 SC. Sporządzamy z nich wodny roztwór i podlewamy nim krzewy dwukrotnie co 2-3 tygodnie. To pozwoli zwalczyć zarodniki znajdujące się w podłożu. Rovral Aquaflo 500 SC posłuży również do pierwszego oprysku. Po 7 dniach trzeba wykonać kolejny oprysk, tym razem jednak Topsinem M 500 SC. I tak dwa razy co 7-10 dni. Późną jesienią zastosowałbym Topsin raz jeszcze. Proszę pamiętać, że rizoktonioza różaneczników może być chorobą o utajonym przebiegu i nie objawiać się zewnętrznie nawet przez kilka lat. Dlatego też zalecam wykonanie kilku oprysków profilaktycznych od wiosny do jesieni, naprzemiennie wymienionymi środkami.    Więcej o:

Skomentuj:

Więdnący różanecznik