Ogród pełen różaneczników
Ten otulony leśnymi drzewami ogród, który wiosną uwodzi kolorami kwitnących różaneczników, skrywa niejedną botaniczną zagadkę.
Ogród dendrologiczny
Jesteśmy na Dolnym Śląsku, w malowniczym kompleksie Wzgórz Trzebnickich. Odwiedzamy leśniczówkę w Stradomi Dolnej w Nadleśnictwie Syców. To fragment gospodarstwa jednego z najciekawszych polskich ogrodów dendrologicznych, a zarazem służbowe mieszkanie leśniczego Stanisława Sęktasa, kierownika leśnego Arboretum i założyciela tutejszej kolekcji. Przestrzeń wokół murowanego budynku leśniczówki urządzona została przyjaźnie i swobodnie. Można tu chłonąć spokój lasu, nasłuchiwać ptasich głosów, wdychać miły zapach sosen i... podziwiać kolekcję różaneczników. ogród matecznik "Ogród zacząłem urządzać w 2000 roku, gdy postawiono budynek leśniczówki " mówi pan Sęktas. Przez lata umieszczałem tu najcenniejsze okazy roślin, jakie udało mi się zdobyć. Powstał w ten sposób matecznik najciekawszych taksonów. Ulokowałem je tutaj, żeby mieć okazję doglądać ich osobiście. Tego ogrodu nie udostępniamy turystom. Zapraszam tu tylko znawców roślin, by zaprezentować im niektóre okazy. Podobnie jak całe Arboretum, matecznik jest szczelnie ogrodzony. Jest to konieczne ze względu na dużą liczbę zwierzyny zamieszkującej okoliczne lasy. Mimo starań zdarza się, że tutejsze kolekcje roślin są uszkadzane przez sarny, dziki, a nawet jelenie czy daniele.
Na zdjęciu powyżej: Stanisław Sęktas, kierownik Arboretum w Stradomi, w roku 2013 otrzymał tytuł Leśnika Roku. Prowadzoną przez niego placówkę minister środowiska uhonorował tytułem Lidera Polskiej Ekologii
Różaneczniki i magnolie
W najbliższym otoczeniu leśniczówki posadzone zostały różaneczniki i magnolie. Miejsce dla nich trzeba było specjalnie przygotować, gdyż teren osady (leśniczówki i szkółki roślin) oraz całe Arboretum położone są na glebach słabych i przepuszczalnych, głównie piaskach na podłożu gliniastym. Dla roślin bardziej wymagających pracownicy Arboretum sporządzają więc tzw. substrat, mieszając glebę kompostową, torf i piasek w różnych proporcjach, w zależności od wymagań danego taksonu, i wzbogacają nim podłoża. Rośliny nawożone są wstępnie nawozami otoczkowanymi, a potem, w miarę upływu czasu, zasilane cyklicznie nawozami mineralnymi lub organicznymi.
Na zdjęciu powyżej: Leśniczówka w Stradomi otulona jest niezwykłą kolekcją azalii japońskich. Kwitnie też magnolia żółta 'Yellow River'
Sprawdź jakie rośliny wchodzą w skład kolekcji - najedź myszką na pineski
Arboretum
Rośliny w ogrodzie otaczającym leśniczówkę stanowią element kolekcji Arboretum. To niewielki odsetek tych, które przez ostatnie dwudziestolecie gromadził leśniczy. Całość kolekcji liczy około 1500 gatunków i odmian roślin pochodzących z różnych rejonów świata. W Arboretum bada się, jak radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Kolekcjonowanie roślin to proces. Po każdej ostrzejszej zimie ginie od kilkunastu do kilkudziesięciu odmian, które zastępowane są innymi. "Moja praca stwarza możliwości poszukiwania własnych odmian" - mowi pan Sęktas. W ostatnich latach udało mi się wyselekcjonować kilkanaście nowych odmian roślin ozdobnych, m.in. karłowatą odmianę sosny czarnej, która otrzymała nazwę 'Syców'.
Na zdjęciu powyżej: Te piękne różaneczniki wyselekcjonowano 20 lat temu z nasion pochodzących z Wojsławic
Kiedy kwitną różaneczniki?
Okres kwitnienia różaneczników na przełomie maja i czerwca przyciąga do Stradomi najwięcej gości. Można tu oglądać około 150 odmian rododendronów i 80 gatunków azalii rosnących pod okapem sosnowego drzewostanu. Arboretum jest bardzo dużym obiektem, o skomplikowanej organizacji przestrzennej. Liczy aż 650 ha (jest jednym z największych w Polsce ogrodów botanicznych). Część zagospodarowana i udostępniona turystycznie to około 100 ha. Pan Stanisław Sęktas jest dumny, że prowadzona przez niego placówka otrzymała tytuł Lidera Polskiej Ekologii. Prowadzone tu prace mają na celu zachowanie leśnych zasobów genowych. Między innymi mnoży się tu najcenniejsze rośliny polskich lasów, a nawet... klonuje pomniki przyrody. Od kilku lat w laboratoriach Arboretum mnoży się także in vitro zagrożone wyginięciem gatunki. Udało się m.in. ocalić od zagłady wawrzynek główkowy czy zagrożoną unicestwieniem czeremchę skalną.
Na zdjęciu powyżej: Wiosenne kwitnienie różaneczników jest w Arboretum dorocznym świętem
Szkółka roślin ozdobnych
Właścicieli ogrodów przyciąga do Stradomi prowadzona tu szkółka roślin ozdobnych, gdzie można kupić nie tylko wspaniałe różaneczniki, ale także inne rarytasy, takie jak chociażby peonie drzewiaste, czy kielichowiec wonny.
Na zdjęciu powyżej: Różanecznik 'Goldbukett'
Ogród Botaniczny i Arboretum w Stradomi Dolnej
Ogród Botaniczny i Arboretum w Stradomi Dolnej im. prof. Stefana Białoboka, w bieżącym roku obchodzi swoje 20-lecie. Udostępnia do zwiedzania ponad 100 ha i oferuje: dendrologiczną kolekcję w ogrodzie leśnym liczącą około 1200 gatunków i odmian drzew i krzewów z różnych części świata oraz unikatową kolekcję polskich drzew doborowych (m.in. najlepsze w Europie sosny z Rychtalskich Lasów). Prócz tego - park różaneczników i alpinarium z kolekcją roślin wysokogórskich. Inne atrakcje to kompleks pięciu stawów z kładkami i mostkami, a także kolekcje roślin wodnych i chronionych. Arboretum oferuje ścieżkę dydaktyczną oraz zajęcia dla młodzieży szkolnej. Właścicieli ogrodów zaprasza na zakupy tutejsza szkółka roślin ozdobnych. Arboretum, Stradomia Dolna, Nadleśnictwo Syców, ul. Leśna 6, otwarte od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9-17, tel. 62 785 13 25, sycow.pl/pl/251/0/arboretum-lesne.html Bilet normalny - 3 zł, ulgowy ? 2 zł, dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny. Punkt sprzedaży roślin: tel. 609 431 901. Dojazd trasą S8 na Wrocław, z Sycowa - kierunek Oleśnica.
Na zdjęciu powyżej: Malowniczy zakątek - pomost przy stawie w Ośrodku edukacyjnym
- Więcej o:
Jak chronić drzewa pestkowe przed chorobami i szkodnikami?
Kiedy można wynosić rośliny z domu na balkon
Ogród w stylu śródziemnomorskim
Mały ogród czyli sprawdzone sposoby na urządzenie małego ogrodu
Drzewa do małego ogrodu
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie
Kwiatowy dworek
Pielęgnacja trawnika