Pleśń pokrywa ziemię [Ekspert radzi]
Na ziemi, w której rośnie mój skrzydłokwiat, pokazała się dziwna pleśń. Czy to szkodzi roślinie? Jak z tym walczyć, bo po usunięciu nalot się odnawia. Pyta: Piotr Gorzelańczyk



Wojciech Słomka - specjalista ds. ochrony roślin
Wojciech Słomka: Problemy z pleśnią mają związek z zaburzeniem gospodarki wodno-powietrznej w podłożu. Prawdopodobnie zostało ono mocno przesuszone, po czym obficie podlane. W rezultacie korzenie odczuły brak tlenu i doszło do tzw. przyduchy glebowej. Takie zjawiska sprzyjają rozwojowi chorób, szkodników i pleśni, które tworzą na powierzchni ziemi powłokę nieprzenikalną dla powietrza, a wtedy korzenie duszą się jeszcze bardziej. Ponadto grzyby pleśniowe pobierają z podłoża znaczne ilości azotu, co hamuje rozwój roślin. Warto dodać, że mogą też wywoływać reakcje alergiczne u ludzi.
Aby wyeliminować ten problem i nie dopuścić do jego nawrotu, trzeba usunąć wierzchnią warstwę ziemi i zastąpić ją nowym, sprawdzonym podłożem.
Przy wątpliwościach co do jakości podłoża, należy je wyprażyć w piekarniku, a po 2 tygodniach dosypać do doniczki. Radzę też kupić Topsin M 500 SC lub Previ-cur Energy 840 SL i sporządzonym wodnym roztworem podlać roślinę dwukrotnie w odstępie 10-14 dni. Cała bryła korzeniowa musi być nim przesączona. Warto ponadto pamiętać, by rośliny ustawiać w miejscach, gdzie jest dużo światła słonecznego, bo pleśnie go nie lubią.
- Więcej o:
Pleśń atakuje owoce [Ekspert radzi]
Szara pleśń. Jak skutecznie się pozbyć szarej pleśni?
Plamy na trawniku
Choroby roślin - szara pleśń, plamistość liści, rdza, mączniak
Zwalczamy szczawik
Czy mrówki szkodzą roślinom? Jak chronić ogród przed mrówkami?
Biowskaźniki. Rośliny, które określają żyzność gleby
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych