Wierzby płożące [Porady eksperta]
W alpinarium w Edynburgu (w Szkocji) widziałem niskie płożące się wierzby. Czy u nas też można sadzić gatunki o podobnym charakterze? Jakie? Pyta: Artur Getke
Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.
Radzi: Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa
Fot. Jerzy Gumowski / AG
Oczywiście, ale muszą to być gatunki odporne na mróz. Mamy takie w naszej rodzimej florze, np. wierzba żyłkowana (Salix reticulata), zielna (S. herbacea) oraz alpejska (S. alpina) występujące na terenach górskich. Rosną w miejscach, gdzie długo zalega śnieg, więc ich okres wegetacji jest krótki, pędy ścielą się po ziemi i rocznie przyrastają zaledwie o kilka centymetrów. W naszych ogrodach można też sadzić niskie wierzby pochodzące z rejonów wysuniętych daleko na północ, takie jak rzadka w uprawie wierzba kurylska (S. kurilensis).
Karłowe gatunki wierzb tworzą wiosną efektowne kotki, a liście mają ciekawe unerwienie. Rośliny te najlepiej sadzić na skalniaku, by ich pędy wrastały pomiędzy kamienie.
Płożące się wierzby potrzebują dużo słońca i przepuszczalnego podłoża (najlepiej z dodatkiem żwiru). Podczas przerwy w opadach trzeba je podlewać. W sąsiedztwie sadzimy tylko rośliny, które nie będą ich zacieniać.
- Więcej o:
Wierzba Iwa (Salix caprea) uprawa
Wierzba [Prezentacja drzewa]
Krzewy ozdobne: dereń, leszczyna, wierzba i inne ozdoby zimowego ogrodu
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?