Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o trawnik

Piotr Syga

Często wizytówką ogrodu jest trawnik. Warto więc utrzymywać go w jak najlepszej kondycji, i to od chwili założenia.

Nie posiadamy się z radości, kiedy nasz nowo założony trawnik w końcu się zazieleni. Początkowo trawa jest młoda i delikatna. Nie stąpamy więc po niej i regularnie ją podlewamy, ale co dalej? W końcu stajemy przed różnymi dylematami. Rozwiejmy wątpliwości, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy i w jaki sposób rozpocząć koszenie młodej trawy?

Dopiero kiedy trawa osiągnie ok. 8 cm wysokości, można ją ścinać. Nie wolno z tym zwlekać - w miarę wzrostu źdźbła stają się coraz bardziej wiotkie i pokładają się. Trawę skracamy maksymalnie do 5 cm. Utrzymujemy tę wysokość podczas kilku kolejnych koszeń. Kiedy murawa się zagęści, można ją niżej ścinać, najlepiej na wys. 4 cm, w miejscach zacienionych nieco wyżej - co najmniej 4,5 cm. Jeśli mamy kosiarkę rotacyjną, jej nóż musi być dobrze naostrzony. Tępe ostrza, zamiast ciąć, często wyrywają wątłe i słabo ukorzenione roślinki. Idealne są w tym wypadku ręczne kosiarki bębnowe, które ścinają trawę jak nożyce. Jeśli planujemy zakup takiego narzędzia, wybierzmy model w miarę szeroki, ciężki, z jak największym zakresem ustawiania wysokości koszenia. Trawę dosiewaną na wyłysiałych plackach można ścinać nożycami. Do koszenia młodych trawników nie nadają się podkaszarki żyłkowe, chyba że głowicę zamienimy na ostrą, metalową tarczę.

Do czego poza zakładaniem trawnika służy wał?

Obciążany piaskiem lub wodą przydaje się na glebach luźnych. Zanim po raz pierwszy skosimy młodą trawę, warto lekko ugnieść podłoże, wałując je. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wyrywania delikatnych korzeni. Zabieg powtarzamy po koszeniu.

Niektóre kosiarki mają doczepiany z tyłu wałek, którego zadaniem jest przyciśnięcie do podłoża naderwanych roślinek. Wał przydaje się również później. Zimą kępy traw (podczas zamarzania i rozmarzania podłoża) mogą zostać wysadzone do góry, dlatego co roku wczesną wiosną, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna, trzeba docisnąć ją do korzeni. Robimy to w celu wyrównania powierzchni murawy. Również trawniki gotowe, zakładane z tzw. rolki, wymagają takiego zabiegu. Darń może odstawać od podłoża i przesychać - koniecznie trzeba ją dociskać.

Czy trzeba nawozić młodą trawę?

Jeśli przed założeniem trawnika dobrze przygotowaliśmy podłoże, zasilając je nawozami organicznymi czy mineralnymi, kiełkująca trawa ma wystarczającą ilość składników pokarmowych. Dokarmianie często potrzebne jest na glebach mocno przepuszczalnych (piaszczystych) lub mało żyznych i źle przygotowanych. Niedożywione rośliny są blade, źdźbła cienkie i słabo rosną. Wtedy trawę nawozimy, podlewając ją lub zraszając roztworem wieloskładnikowego nawozu. Jego działanie jest wręcz natychmiastowe - makro- i mikroelementy docierają prosto do korzeni, wnikają również poprzez liście. Sypanie nawozów w formie stałej w tym stadium rozwoju roślin nie jest tak efektywne. Poza tym rozmakające granule lub kryształy parzą delikatne, dopiero kiełkujące źdźbła. Żyzne podłoże ma za zadanie wzmocnić rośliny i spowodować ich dobre ukorzenienie trawy, która już w pierwszej fazie rozwoju musi stawić czoło kosiarkom.

Jak walczyć z chwastami?

Nawet na idealnie przygotowanym i odchwaszczonym podłożu pośród kiełkującej trawy mogą pojawiać się chwasty. Przyczyną może być zanieczyszczona mieszanka nasion albo zbyt późny termin zakładania trawnika - podczas dojrzewania innych roślin. Wtedy najlepiej poczekać do rozpoczęcia koszenia i wykonywać ten zabieg jak najczęściej. Regularnie przycinając trawę, uniemożliwiamy rozwój innym roślinom, zwłaszcza jednorocznym. Nie dopuszczamy w ten sposób do ich zakwitania, a w rezultacie wysiewu nasion.

Skutecznym środkiem są również herbicydy, takie jak Chwastox czy Bofix, zwalczające wyłącznie rośliny dwuliścienne. Z chemią warto jednak poczekać, aż trawa się wzmocni - wcześniej powinna być już kilka razy skoszona.

Pamiętajmy również, że na świeżo założonych trawnikach z łatwością osiedlają się chwasty. Starajmy się więc usuwać je z całego ogrodu. W trudno dostępnych miejscach sprawdzają się podkaszarki żyłkowe. Można stosować również herbicydy.

Skomentuj:

Jak dbać o trawnik