Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosna tuż, tuż - zaplanuj swój ogród

Katarzyna Trzcielińska, Portal Budowlany.pl

Wiosna to niewątpliwie najpiękniejsza pora roku, kiedy wszystko budzi się do życia. To właśnie wtedy najchętniej przeprowadzamy remont naszego mieszkania. Wiosna to bardzo dobry czas także na przygotowanie ogrodu przed nadejściem ciepłych dni. Planowanie należałoby rozpocząć wcześniej, tak by wiosną być już gotowym do pracy.

7606282 https bi
Fot. budowlany.pl
Dobry plan to podstawa

Na samym początku planowania warto zastanowić się: czemu służyć ma nasz ogród, a także, co będziemy w nim robić. Następnie postarajmy się podzielić go na odrębne w funkcjach, ale płynnie przechodzące w siebie fragmenty. Nie dzielmy jednak małego ogrodu zbyt intensywnie. Zastanówmy się również, ile czasu możemy poświęcić jego pielęgnacji.

Przy planowaniu ogrodu musimy także wziąć pod uwagę wszystkich jego użytkowników. Jeśli będą nimi również dzieci, trzeba unikać trujących roślin i takich, które mają kolce, a także stworzyć pociechom pewną przestrzeń, gdzie będą mogły swobodnie spędzać czas nie niszcząc wypielęgnowanych rabatek. Ogród powinien być przyjazny dla wszystkich domowników.

Wybór roślin

Aby nasz ogród był piękny, nieprzytłaczający, funkcjonalny i dostosowany do naszego trybu życia musimy zwrócić szczególną uwagę na wybór roślin. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu lub brakuje nam zapału, wybierzmy rośliny mniej wymagające. Wszystkie elementy, takie jak oczko wodne czy nawet duża powierzchnia trawnika wymagają sporych nakładów pracy i zaangażowania, o czym warto pamiętać. Zanim wybierzemy się po zakup roślin, stwórzmy listę i zaplanujmy gdzie posadzimy poszczególne gatunki roślin, uwzględniając ich wielkość i upodobania takie jak nasłonecznienie, wilgotność gleby, rodzaj gleby.

Przy planowaniu naszego ogrodu musimy trzymać się pewnych reguł, tak aby nasz dom i ogród wzajemnie się uzupełniały. Nie twórzmy np. super nowoczesnego ogrodu, gdy bryła domu ma charakter wiejskiej czy góralskiej chatki. Starajmy się też wtopić ogród w otoczenie. Nie sadźmy więc zbyt dużych lub ekspansywnych roślin w małym ogrodzie, zdominują go lub zbytnio zacienią. Pamiętajmy też o zachowaniu proporcji w ilości cienia i światła, przestrzeni obsadzonej wyższymi roślinami do tej bardziej płaskiej płaszczyzny.

Skomentuj:

Wiosna tuż, tuż - zaplanuj swój ogród