Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fuksja traci liście. Co robić

Na pytania odpowiada: Wiesław Gawryś

Nie byłam w stanie zapewnić fuksji dobrych warunków zimowania i teraz nie ma już ani jednego liścia. Czy jest szansa, że wiosną odżyje? Agnieszka K.

Co zrobić, by fuksja odżyła po zimie?
Co zrobić, by fuksja odżyła po zimie?
Fot. FLORA DANIA


Fuksja zimą

Fuksja jest bardzo wytrzymała i może zimować w różnych warunkach. Najlepiej na jej kondycję wpływa zimowy spoczynek w temp. 0-8oC, na przykład w zupełnie ciemnej piwnicy lub garażu, do których mróz nie ma dostępu. Zimne powietrze z reguły jest wilgotne, ziemia nie przesycha i rośliny nie trzeba podlewać. Traci wówczas wszystkie liście, natomiast pędy i korzenie zachowują żywotność. W zimnych, ale jasnych pomieszczeniach fuksja całkiem nie ogołaca się, więc podlewać ją trzeba nieco więcej, ale ziemia nie może być cały czas wilgotna. Znacznie gorzej fuksje zimują w ciepłych pokojach. Brakuje im światła, pomimo to nadal rosną, a czasem nawet tworzą kwiaty. To mocno je osłabia i dlatego tracą stare liście. W dodatku w suchym powietrzu zamierają również niezdrewniałe pędy, a jeśli przy tym nadmiernie je podlewamy, gniją im korzenie.

Kiedy przyciąć suche pędy fuksji

Trzeba więc sprawdzić, czy fuksja ma żywe pędy (jeśli wszystkie są kruche, łamliwe i brązowe w środku, rośliny nie da się uratować). Te, które uschły, trzeba usunąć, a pozostałe przyciąć o 1/3 długości, najlepiej w marcu.

Przesadzanie fuksji

Warto również roślinę przesadzić do świeżej ziemi. Następnie fuksję stawiamy w ciepłym pomieszczeniu i dbamy, by miała stale lekko wilgotne podłoże. Gdy zacznie rozwijać liście, znajdźmy dla niej jak najjaśniejsze, ale chłodne miejsce.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fuksja traci liście. Co robić