Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mahonia pośrednia

Alicja Gawryś

W tej roślinie ludzie zakochują się od pierwszego wejrzenia. Zachwycają się jej długimi liśćmi i pachnącymi kwiatami. Niektórzy nawet prawią jej komplementy, że wygląda jak... sztuczna.

LEKKO WYDŁUŻONE OWOCE dojrzewają jesienią. Nasiona rozsiewane są przez ptaki.
LEKKO WYDŁUŻONE OWOCE dojrzewają jesienią. Nasiona rozsiewane są przez ptaki.
Shutterstock
Mahonia pośrednia jest zimozielonym krzewem ze sztywno wzniesionymi pędami. W Polsce szerzej znane są dwie odmiany, obie wolno rosnące. 'Charity' osiąga 2,5 m wysokości i ma dosyć luźny pokrój, 'Winter Sun' tworzy zwartą koronę i mierzy 1-1,5 m. Warto wiedzieć, że mahonia pośrednia (Mahonia media) jest mieszańcem otrzymanym ze skrzyżowania dwóch gatunków: Mahonia japonica i M. lamariifolia.

Największy walor tego krzewu stanowią 30-40-centymetrowe liście złożone ze skórzastych listków o finezyjnym kształcie. Zdobią one roślinę przez cały rok - pod jesień czerwienieją, lecz nie opadają.

Godne uwagi są także żółte świecowate kwiatostany, które rozwijają się na końcach pędów i dorastają nawet do 30 cm długości. W Polsce możemy je podziwiać w kwietniu i maju, w krajach o łagodniejszym klimacie - już zimą lub na przedwiośniu.

To nie koniec atrakcji - mahonia pośrednia tworzy bowiem dość duże fioletowe owoce pokryte niebieskim nalotem. Na dodatek są one jadalne i mają lekko kwaśny smak. Zanim jednak przystąpimy do robienia z nich przetworów, przetrzyjmy je przez sito, by pozbyć się licznych nasion, które mogłyby nam zaszkodzić.

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że ten gatunek polecany jest do strefy 7 b (patrz: "Zdaniem eksperta"), czyli do najcieplejszych rejonów kraju. Kto podejmie próbę uprawy tej mahonii w innych częściach Polski, musi się liczyć z możliwością jej przemarznięcia, bo już temperatura -15°C jest dla niej zbyt niska. Szanse przetrwania daje jej okrycie na zimę, np. w postaci chochoła ze słomy. Jednak wtedy krzew zimą nie zdobi ogrodu, poza tym do liści przez kilka miesięcy nie dociera światło, co może doprowadzić do ich opadnięcia.

Mahonie dobrze rosną w cieniu i półcieniu. Takie stanowisko sprzyja im w okresie chłodów, zwłaszcza na przedwiośniu. Jeśli bowiem słońce w ciągu dnia nagrzewa liście, a nocą ulegają one silnemu oziębieniu, roślina na tym cierpi. W półcieniu wahania temperatury są mniejsze. Ziemię wokół krzewu i jego podstawę warto jednak okryć warstwą kory i gałązkami iglaków. W miastach można uprawiać ten gatunek pomiędzy budynkami, które nocą "oddają" skumulowane ciepło.

Gleba dla tej mahonii powinna być przepuszczalna i żyzna, lekko wilgotna. Podczas suszy musimy więc pamiętać o jej podlewaniu, tym bardziej jeśli uprawiamy roślinę w pojemniku. W tym wypadku podlewamy ją także podczas jej zimowego pobytu w jasnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

POPULARNA KUZYNKA

W Polsce uprawia się głównie mahonię pospolitą (M. aquifolium). Ma także wzniesione pędy i tworzy dość regularne kępy o średnicy około 1 m. Jej liście są złożone i skórzaste. Ma żółte kwiatostany i fioletowe owoce z niebieskim nalotem - kwiatostany, liście i owoce są mniejsze niż u jej krewniaczki. Jest za to bardziej odporna na mrozy, chociaż podczas ostrzejszych zim jej liście zmieniają barwę na czerwono-brązową. Najlepiej sadzić ją w cieniu lub półcieniu. Lubi gleby bogate w próchnicę, nie znosi suszy.

Mahonia (dawniej: ościał) należy do rodziny berberysowatych. W naturze na terenach Azji, Ameryki Północnej i Środkowej występuje kilkadziesiąt jej gatunków. Nazwa "mahoń" używana czasem w odniesieniu do mahonii jest błędna.

ZDANIEM EKSPERTA

Bronisław Jan Szmit, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych J. B. Szmit w Pęchcinie k. Ciechanowa:

Z naszych doświadczeń wynika, że mahonia pośrednia nie ma szans na dłuższą uprawę w Polsce centralnej, natomiast na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim nie sprawia większych problemów. Na Mazowszu roślina ta znosi tylko łagodniejsze zimy, posadzona w miejscach bardzo zacisznych, osłoniętych od wiatru, najlepiej z wysoką wilgotnością powietrza. W naszej szkółce rosła przez 5-6 lat i po każdej zimie wyglądała coraz gorzej, aż w końcu całkowicie zmarzła. Gatunek ten można traktować jak tzw. roślinę tarasową i uprawiać w pojemniku, który wstawia się na zimę do zimnego, jasnego pomieszczenia (optymalna temperatura to około 0°C).







Dół formularza

    Więcej o:

Skomentuj:

Mahonia pośrednia