Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poznaj najnowsze trendy ogrodnicze z Chelsea Flower Show

Lilianna Sokołowska

Wystawa została zorganizowana w Londynie przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze już po raz 100. Na tym wielkim święcie miłośników kwiatów i ogrodów pojawiła się rodzina królewska.

Ogród Wasteland nagrodzony złotym medalem w kategorii ogrodów pokazowych. Zaprojektowany przez Kate Gould został założony na nieużywanej ziemi poprzemysłowej. Faliste stalowe płyty widoczne za drzewami wykonano z odpadów.
Ogród Wasteland nagrodzony złotym medalem w kategorii ogrodów pokazowych. Zaprojektowany przez Kate Gould został założony na nieużywanej ziemi poprzemysłowej. Faliste stalowe płyty widoczne za drzewami wykonano z odpadów.
Fot. Lilianna Sokołowska
Chelsea Flower Show co roku przyciąga do Londynu wszystkich wielbicieli ogrodnictwa - tych zajmujących się nim zawodowo i tych, dla których jest ono tylko - albo raczej aż - pasją. Szkółkarze prezentują tu nowości ogrodnicze, a najsłynniejsi architekci krajobrazu w prezentowanych ogrodach pokazowych wyznaczają najnowsze trendy i inspirują zwiedzających ciekawymi kompozycjami z roślin. W ciągu ostatniego wieku nastąpiły wielkie zmiany w sposobach projektowania ogrodów, w modach na gatunki roślin i barwy kwiatów. Stały pozostał jednak wielki entuzjazm dla natury i kierunek ku naturalizmowi - ogród ma chronić zagrożone gatunki zwierząt i roślin. Szczególne zasługi w tej dziedzinie mają właśnie Brytyjczycy - nie sposób przecenić ich wkładu w botanikę i sztukę ogrodową.

BEST IN SHOW

"Jestem absolutnie wniebowzięty!" - wykrzyknął Phillip Johnson, projektant ogrodu Trailfiners Australian Garden, tuż po tym, jak dowiedział się, że jest zdobywcą nagrody Best in Show. Nie zabrakło też łez wzruszenia: "Musimy doprowadzić Matkę Naturę z powrotem do naszego środowiska miejskiego i uzdrowić nasze miasta". Ku naturalizmowi i ekologii - to główne przesłanie wystawy.

HONOROWI GOŚCIE

Skoro wyjątkowy - bo setny - jubileusz, to i wyjątkowi goście. Na każdej wystawie od 1920r. wystawcy nerwowo oczekują na przybycie rodziny królewskiej. Od prawie 60 lat odwiedza ją królowa Elżbieta II. W tym roku obecni byli też książę Karol i książę Harry. Jeden z ogrodów, Sentebale Forget-Me-Not autorstwa Jinny Blom powstał dla wspomożenia działalności charytatywnej księcia, który szczególną troską otacza sieroty w Lesotho. Dodatkową atrakcją były figurki krasnali, do tych czas zakazane na wystawie, tym razem po malowane przez gwiazdy(m.in. Eltona Johna), po czym sprzedane na aukcji.

KONKURS PIĘKNOŚCI

Jednym z ważniejszych punktów Chelsea Flower Show jest ekspozycja roślin w Wielkim Pawilonie. Tu pokazywanych jest co roku wiele pięknych gatunków oraz nowych odmian. Swoje osiągnięcia prezentują szkółkarze z różnych krajów, a trzy najbardziej znane angielskie szkółki biorą udział w wystawie od stu lat, czyli od początku jej istnienia! Największe zainteresowanie wzbudziła ekspozycja odmian, które na przestrzeni lat zdobyły tytuł Rośliny Roku. Piękne odmiany lilii, róż Davida Austina, kosaćców, powojników, żurawek i innych tym razem walczyły o miano Rośliny Stulecia. Wśród tysięcy głosów ostatecznie wygrał bodziszek (Geranium) 'Rozanne' ('Ger wat'), co jest kolejnym dowodem siły "naturalnego" trendu. Aromat nowych kwiatowych perfum przygotowanych specjalnie z okazji 100-lecia wystawy uświetnił ceremonię ogłoszenia wyników konkursu.    Więcej o:

Skomentuj:

Poznaj najnowsze trendy ogrodnicze z Chelsea Flower Show