Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa Chelsea Flower Show 2010. Najnowsze trendy projektowania ogrodów

Agnieszka Duc / Ogrodownia

W projektach ogrodów pokazanych na wystawie Chelsea Flower Show 2010 najmodniejszy ogród jest eko i inspirowany naturą, ale obecna w nim woda przyjmuje ultranowoczesną formę. Podsumowanie tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show - jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży architektury zieleni.

Fot. 1 Wystawa Chelsea Flower Show 2010
Fot. 1 Wystawa Chelsea Flower Show 2010
Fot. Ogrodowania
Odpoczynek w naturalnym otoczeniu

Najnowsze trendy ucieszą wielbicieli zieleni łatwej w pielęgnacji- wyraźnie widać, że ogród ma sprzyjać odpoczynkowi i spędzaniu czasu w sposób zgodny ze stylem życia, a nie ciężkiej, fizycznej pracy poświęcanej na jego pielęgnację. Rośliny wyzwalają się z modnych dotychczas architektonicznych kształtów i urzekają naturalnym pięknem. Jeżeli wciąż pojawiają się w ciętej, kształtowanej przez człowieka formie, to zdecydowanie towarzyszy im flora kojarzona jako rosnąca w krajobrazie naturalnym (np. brzozy, sosny o naturalnym pokroju, skrzypy, rdest). Nie ma już sterylnych roślinnych kompozycji, a formowana zieleń występuje już tylko jako pojedynczy akcent. Ta inspiracja naturą przejawia się nawet w dosłownym przenoszeniu określonych typów krajobrazu do przestrzeni ogrodowej - np. górskiego (fot.1) lub tropikalnego (fot.2). Warto zaznaczyć obecność sprzyjających wypoczynkowi akcesoriów. Rabatom roślinnym towarzyszą przestronne tarasy, wygodne meble (fot.3), letnie kuchnie, zewnętrzne kominki, jaccuzi, prysznice Ogród staje się zewnętrznym pokojem, zaprojektowanym z równą dbałością, w każdym detalu, jak wnętrza, spełniający określone przez użytkujących go funkcje. A nad zachęcającymi do relaksu zestawami wypoczynkowymi niczym żagle rozciągają się altany (fot.4) lub ogromne płócienne parasole. Przy tej modzie na naturalny charakter ogrodu zaskakują trendy w aranżacji wody - ujarzmionej, podawanej tylko w nowoczesnej formie - tafli, stołów, pionowych ścian, metalowych wylewek lub rurek ze ścian. I nie ma tu znaczenia klimat otoczenia - modna woda jest ultranowoczesna (fot. 5,6).

Zobacz wszystkie zdjęcia z Chelsea Flower Schow 2010Bądź eko czyli przyjazny środowisku!

Trend ekologiczny w architekturze krajobrazu wciąż się mocno trzyma. Dzisiejsze modne ogrody to miejsca przyjazne środowisku - niezależnie, czy są od podstaw projektowane w oparciu o zasady ekologiczne, czy też już istnieją i instalujemy w nich elementy sprzyjające zagnieżdżaniu się owadów i ptaków. Silnie widać też trend recyklingowy, obecny na Chelsea Flower Show już w zeszłym roku. Pokazuje, że w ogrodzie można wykorzystać wiele materiałów przeznaczonych do wyrzucenia oraz uprawiać rośliny użytkowe (fot.7). Nieustająco modne są dachy zielone i zielone ściany (fot.8,9). Zaletą tych drugich jest między innymi to, że można je zamontować nawet na najmniejszej powierzchni uzyskując dużą połać pionowej zieleni.

Kolory uporządkowane

W przedstawionych na targach aranżacjach dominowały dwie zasady kompozycji kolorów. Albo w ogrodzie dominuje konkretna gama (najpowszechniejsza to róż fiolet i bordo) i jest konsekwentnie przestrzegana w doborze roślin, nawierzchni i wszelkich dodatkach, albo całość dodatków skomponowana jest w jednym kolorze: bieli, szarości lub beżu, a towarzysząca im roślinność jest wielobarwna, w mocnym kontraście. Do zaznaczenia wyraźnych akcentów najczęściej wykorzystuje się pomarańcz i czerwień.

Uwaga na dodatki

Nowością w akcesoriach jest wykorzystywanie tłuczonego szkła zamiast żwiru na obrzeżach rabat kwiatowych oraz traktowanie go jako ozdobnej nawierzchni. Szalenie modnym dodatkiem jest wciąż blacha rdzawa typu corten.

Jak wprowadzić nowe trendy w otoczenie?

Najnowsze trendy dają nieco oddechu wielbicielom nowinek - teraz zamiast przycinać drobne niedoskonałości w wystrzyżonych według szablonu krzewach, mogą oddać się relaksowi w swobodnym otoczeniu. Tegoroczne rozwiązania stosunkowo łatwo wprowadzić w naszym polskim klimacie, zwłaszcza jeżeli dobierze się łatwy w utrzymaniu zestaw krajobrazowy. Pokrewieństwo rożnych stylów - jak ekologicznego i naturalnego daje większą łatwość w kształtowaniu modnej zieleni. A silny trend nowoczesnej wodny ułatwia wybór założeń do naszego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że gwarantem sukcesu jest zawsze odpowiedni dobór roślinności oraz jakość zaprojektowania i wykonania poszczególnych elementów. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, jakie rośliny dadzą efekt pożądanego górskiego krajobrazu oraz czy zielona altana i nowoczesne dodatki pasują do siebie, lepiej oddać swój ogród w ręce specjalistów. Ich doświadczenie pokaże nasze rzeczywiste upodobania, a nie tylko kierunek, w którym chcielibyśmy podążać.

Masz ładny balkon wśród roślin? Pochwal się nim!Zobacz także:

Mały ogród przy szeregowcu

Oświetlenie ogrodowe - inspiracje świetlne

Woda w nowoczesnym ogrodzie

    Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa Chelsea Flower Show 2010. Najnowsze trendy projektowania ogrodów