Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ulubione rośliny gwiazdy TVR Elżbiety Smolińskiej

Elżbieta Smolińska

Nawet późnym latem ogród może cieszyć kolorami, zwłaszcza gdy obsadzimy rabaty długo kwitnącymi bylinami. Ich odmiany w różowo-złotej tonacji przedstawia dziennikarka Elżbieta Smolińska.

Elżbieta Smolińska - z wykształcenia achitekt krajobrazu, obecnie autorka i prowadząca program 'Ogród bez tajemnic' w Telewizji TVR.
Elżbieta Smolińska - z wykształcenia achitekt krajobrazu, obecnie autorka i prowadząca program 'Ogród bez tajemnic' w Telewizji TVR.
Fot. Elżbieta Smolińska/TVR
Pod koniec lata w ogrodzie nie brakuje barw. Wciąż kwitną byliny. Wiele z nich charakteryzuje się kilku miesięcznym okresem kwitnienia - od czerwca do końca września. Ze względu na długą dekoracyjność warto znaleźć dla nich miejsce na rabacie. Planując bylinowe nasadzenia, pamiętajmy koniecznie o uwzględnieniu wysokości roślin. Nie które gatunki są bardzo okazałe - te sadźmy z tyłu rabaty, tak aby nie zasłaniały niż szych. Natomiast mniejsze byliny sprawdzą się na brzegu rabat jako ozdobne obwódki. Najlepiej będą się tam prezentować dosyć gęsto posadzone rośliny o kępiastym, zwartym pokroju.

PACHNĄCA OBWÓDKA

Brzegi rabat znakomicie wypełni szałwia omszona, nazywana też wspaniałą(Salvia nemorosa) 'Sensation', która dorastado 50 cm. Dostępna jest w kilku kolorach: białym 'Sensation White', niebieskim 'Sensation Deep Blue', jasno i ciemno różowym 'Sensation Deep Rose' oraz 'Sensation Medium Pink'. Szałwia omszona rozpoczyna kwitnie nie już na początku czerwca. W sierpniu warto przy ciąć jej pędy, by zakwitła ponownie we wrześniu. Sprawdzi się w każdym ogrodzie - doskonale rośnie i w miejscu słonecznym, i półcienistym, zwłaszcza w żyznym, próchnicznym podłożu. Szałwia intensywnie pachnie i wabi liczne owady. Jest bardzo podobna do lawendy, ale w przeciwieństwie do niej - całkiem odporna na mróz.

SŁONECZNE UZUPEŁNIENIE

Żółte kwiaty niewysokiej odmiany nachyłka wielkokwiatowego (Coreopsis grandiflora)'Presto' rozświetlą rabatę nawet w pochmurny dzień. Ta kępiasta bylina dorastająca do 30-40 cm kwitnie od czerwca aż do września. Nie toleruje jednak zacienionych stanowisk, pamiętajmy więc, aby sadzić ją w pełnym słońcu, w glebie umiarkowanie wilgotnej i piaszczysto-gliniastej. Roślina nie należy do długo wiecznych, dla tego co 3-4 lata warto ją odmłodzić przez po dział starej kępy. 'Presto' jest wrażliwa na mróz, wymaga zatem okrycia na zimę.

RÓŻOWE WOW

We wrześniu coś dla siebie znajdą też zwolennicy różowych kwiatów. Nowa odmiana jeżówki purpurowej (Echinaceapur purea) 'Pow Wow Wild Berry' ma efektowne ciemnoróżowe kwiaty osiągają ce10 cm średnicy, które utrzymują się do jesieni. Jeżówką można obsadzić brzegi rabat na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Roślina efektownie będzie się prezentować tak że w skrzynkach balkonowych. Oprócz odmiany różowej dostępna jest również 'Pow Wow'o białych płatkach (E. purpurea)'Pow Wow White'.

ORYGINALNA PIĘKNOŚĆ

Warto wspomnieć tak że o pysznogłówce szkarłatnej (Monarda didyma) 'Pink Lace'. Ma ona ciemno różowe kwiaty i dorasta zaledwie do 45 cm. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu oraz zwartym po kro jem. Jej pachną cekwia to stany zdobią ogród do końca września. Najlepiej rośnie i kwitnienia nasłonecznionej rabacie, gdzie gleba jest umiarkowanie wilgotna i żyzna.

Czy wiesz, że...

Usuwając przekwitłe kwiatostany, ograniczymy zawiązywanie nasion, co spowoduje dłuższe i bardziej obfite kwitnienie bylin.Elżbieta Smolińska - z wykształcenia achitekt krajobrazu, obecnie autorka i prowadząca program "Ogród bez tajemnic" w Telewizji TVR.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ulubione rośliny gwiazdy TVR Elżbiety Smolińskiej