Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Storczyk Miltonia: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?

Red.

Masz okazałą kolekcję storczyków na parapecie, a marzysz o kolejnym? Może warto spróbować swoich sił w uprawie Miltonii?

'Vulcain' - jedna z odmian mieszańcowych.
'Vulcain' - jedna z odmian mieszańcowych.
Fot. Shutterstock
Pochodzi z brazylijskich lasów deszczowych, gdzie rośnie na drzewach. Tworzy spłaszczone pseudobulwy, z których wyrastają pojedyncze liście, a od września do listopada na pojedynczych łodyżkach wysokości 20-25 cm - kwiaty. Wielkością i kształtem są nieco podobne do bratków. Okazalsze kwiaty tworzą mieszańce tych gatunków znane pod nazwą miltoniopsis.

Miltonia jest dosyć wymagająca pod względem wilgotności powietrza i niedoboru wody w podłożu, ale jednocześnie bardzo wrażliwa na zalanie. Jej korzenie moczymy więc 2 razy w tygodniu, lecz pilnujemy, by w osłonce nie pozostawała woda.

Światło Najlepszy jest półcień. Roślina dobrze się czuje na parapecie północnego okna. Lato może spędzać na półcienistym balkonie.

Podłoże Powinno być przepuszczalne, by do korzeni stale docierało powietrze. Najlepiej stosować mieszankę przeznaczoną specjalnie dla storczyków (można ją kupić w sklepach ogrodniczych). Łatwo też przygotować ją samemu, mieszając w równych proporcjach mech torfowiec, korę sosnową oraz liście bukowe i dodając odrobinę tłucznia ceglanego, rozdrobnionych korzeni paproci, węgla drzewnego i pokruszonego styropianu. Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenażu grubości 3-4 cm.

Temperatura Miltonia nie lubi marznąć. Roślinie odpowiada temperatura 18-22°C latem, a zimą 12-18°C. Miltoniopsis jest bardziej tolerancyjny pod względem temperatury.

Podlewanie Robimy to letnią i koniecznie miękką wodą - odstałą lub przegotowaną.

Wilgotność powietrza Roślina nie znosi suchego powietrza; doniczkę najlepiej ustawić na dużej podstawce z kilkucentymetrową warstwą żwirku lub keramzytu i wodą (nie powinna sięgać do doniczki). Parująca stale woda będzie nawilżać powietrze wokół. Od czasu do czasu urządzamy miltonii letni prysznic - przy okazji oczyścimy zakurzone liście.

Zasilanie

Oszczędne, najwyżej co dwa lub trzy tygodnie. Roślinę podlewamy rozcieńczonym roztworem płynnego nawozu mineralnego (0,5-1 ml na litr wody) albo zraszamy (1,5-2 ml/l), opryskując spodnią stronę liści.

    Więcej o:

Skomentuj:

Storczyk Miltonia: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?