Storczyk Katleja: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Masz okazałą kolekcję storczyków na parapecie, a marzysz o kolejnym? Może warto spróbować swoich sił w uprawie Katleje?
Kwiaty Katlei
Aby zakwitnąć, katleje potrzebują sporo słońca, bo ich kwiaty są ogromne, zazwyczaj kilkunastocentymetrowe. Zdobią roślinę kilka tygodni, a wiele z nich ładnie pachnie. Zwykle pojawiają się jesienią i zimą albo wiosną.
Od katlei wywodzą się liczne mieszańce międzyrodzajowe, takie jak brasolaeliokatleje i laeliokatleje o efektownym dolnym płatku zwanym warżką w wielu barwach i kształtach.
Pielęgnacja Katlei
Katleja nie znosi częstego podlewania (wystarczy ją dobrze napoić raz w tygodniu) ani nawożenia. Gdy w mieszkaniu jest zbyt sucho, powinniśmy włączyć nawilżacz. Dla katlei odpowiednie są podłoża i odżywki typowe dla storczyków. W mieszkaniu najlepiej rośnie w bezbarwnych pojemnikach z dużymi otworami. W czasie spoczynku wystarcza jej 2-3 razy mniej wilgoci niż w okresie wzrostu. Podczas wzrostu potrzebuje dużo światła, jednak by przedłużyć kwitnienie, tuż przed rozchyleniem się pąków warto przenieść storczyk do półcienia. Roślina ta lubi, gdy w dzień jest cieplej niż w nocy - nawet o 10°C. Dlatego na lato warto ją ustawić na zewnątrz.
Jak zimować Katleje
Katleja najlepiej zimuje w jasnym chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi w dzień ok. 15°C, a w nocy ok. 8°C (w tym czasie podlewamy ją bardzo skąpo i nie nawozimy).
- Więcej o:
Storczyk Dendrobium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Storczyk Falenopsis: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Wanilia - storczyk na metry
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?